Hayrettin Karaca

Hayrettin Karaca Zehra Hanım ve Halil Efendi çiftinin evladı olarak 1922 yılında Balıkesir Bandırma’da dünyaya gelmiştir. Anne ve babası Kırım Muhaciridir.

Lise eğitiminin ardından baba mesleği olan triko örme işinin başına geçmiş ve günümüzün en önemli sanayi kuruluşlarından biri haline getirmeyi başarmıştır. Karaca firması ile Ayrıca Türkiyenin ilk özel arboretumunu kuran Karaca yurtdışı ve içinde gezmiş olduğu bir çok tohum ile botanik bahçeleri gezmiş ve Yalova’da Karaca Arboretumu’nu kurmuştur. Dünyanın dört bir yanından bilinen bir arboretumdur. Senede 2 kez yayınlanan Arboretum Magazini adlı forumda bilim adamları ve araştırmacılar tarafından yorumlanmıştır. İçerisinde 14 Bin tür mevcuttur.

TEMA Vakfı kurucularından olan Hayrettin Karaca kendisini ticari amaç gözetmeksiniz insanlığa ve doğaya adamıştır.

Günümüzde ağak dikim çalışmalarını sürdüren Hayrettin Karaca bugüne kadar bir çok defa Yılın adamı seçilmiştir. Ayrıca Doğa Dostu, Fahri Doktora, Yılın Yurttaşı, Şeref Üyeliği Beratı, Fair Play, Felsefe Onur Doktorası, Orman Kahramanı Ödülü, Alternatif Nobel Ödülü, Onur Ödülü ve Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllendirilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz