Greta Thunberg

Greta Thunberg son yıllarda iklim koruma aktivisti olarak ciddi bir üne kavuşan isimdir. Hakkında aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, ödülleri, başarıları gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

2003 yılının Ocak ayında, İsveç’in Stockholm Şehri’nde dünyaya gelmiştir. Annesi İsveç’te tanınmış bir opera sanatçısı olan Malena Ernman, babası ise aktör kimliği ile tanınan Svante Thunberg. Dedesi ise yine magazin dünyasınında yakından tanıdığı oyuncu ve yönetmen Olof Thunberg’dir. Tanınmış bir ailede yetişen Greta, henüz 8 yaşında iken iklim değişikliğini fark ettiğini, bu konu ile ilgili hiç bir çalışma yapılmamasına bir anlam veremediğini belirtmiştir. 11 yaşına geldiğin ise depresyona girmiş ve konuşmayı bırakmıştır.

Kendisine Asperger sendromu, obsesif-kompulsif bozukluk ve selektif mutizm (seçici konuşmamazlık) tanısı konmuş, sadece ihtiyaç duyduğu anlarda kendisini ifade etmiştir. Bir süre sonra iklim değişikliklerine dikkat çekmek için okulda da devamsızlık yapmaya başlamıştır.

Greta Thunberg prostesto başlangıcı;

Doğup büyüdüğü İsveç’te sıcak yaz aylarında yaşanan orman yangınlarının ardından 2018 yılında İsveç genel seçimlerine kadar okula gitmemiştir.

İsveç Hükümetinden, Paris anlaşmasına uygun olarak karbon emisyonlarını azaltması’nı talep etmiş, İklim için okul grevi adı altında 3 hafta süresince Riksdag dışında oturarak hükümeti protesto etmiştir. Daha sonra, İsveç iklim odaklı sosyal medya şirketi’nin de desteği ile halkın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kısa süre içinde facebook ve instagram hesaplarında tanınmış ve inanılmaz bir takipçi sayısına ulaşmıştır.

Şirketin YouTube kanalında videolar yayınlanmış, genel seçimlerin ardından haftanın sadece Cuma günleri grevini sürdürmüş ve tüm dünyada eğitim gören öğrencilerin kendisine eşlik etmelerini istemiş ve ilham kaynağı olmuştur. 2018 yılının Aralık ayı itibari ile en az 270 şehirde 20.000’in üzerinde öğrenci kendisine bu grevde eşlik etmiştir.

Genç aktivistin günümüz itibariyle resmi instagram hesabında ki takipçi sayısı 10milyon civarındadır. Youtube video kanalında ise bu sayı, 18,7 B abone’dir. Boyu 1.52 cm, kilosu 42, burcu ise oğlak’tır.

Bazı kaynaklarda iklim değişikliğine dikkat çekilmek isteyen Greta’nın bir proje sonucu ortaya çıktığı belirtilmektedir. Gelecek dönemde klima şirketleri gibi bir çok iklim üzerine iş yapan şirketlerin bu konu üzerinde titizlikle durduğu ve bu nedenle iklim koruma gibi bir konuyu projelendirdikleri yönünde açıklamalar yapılmaktadır.

Ödülleri;

Nordic Council Environment Prize
Rachel Carson Prize
Uluslararası Çocuk Barış Ödülü
Altın Kamera Ödülleri
Doğru Yaşam Ödülü
Glamour Award for The Revolutionary
Ambassador of Conscience Award
Time Yılın Kişisi

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz