Fatih Tank

Fatih Tank Kurum Bilgileri: Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Aktüerya Bilimleri Bölümü, Aktüerya Bilimleri Anabilim Dalı. Araştırma Alanları: Aktüerya, İstatistik. Hakkında kısaca merak edilenler, biyografi ve hayatı.

Fatih Tank Kimdir?

Fatih Tank özellikle koronavirüs salgınındaki son durumları değerlendirmesi ve Cimnastik sporu ile tanınan bir isim olmuştur. Ankara Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunudur. Yine Ankara Üniversitesi bünyesinde 1997 senesinde ‘Stokastik Üstünlük Kuramı ve Aktuaryal Uygulamaları’ konulu tezi ile yüksek lisans yapmıştır. 2002 senesinde ‘Sigortacılıkta Bağımlı Riskler: İki Değişkenli Durum İçin Yaklaşımlar’ başlıklı tezi ile doktora eğitimini tamamlamıştır.

1995 ve 2001 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik bölümünde araştırma görevlisi olarak akademik kariyerine başlayan Prof. Dr. Fatih Tank, 2003 ve 2010 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik bölümünde yardımcı doçent olarak görev almıştır. 2010 senesinde Doçent ünvanı almış ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik bölümünde dersler vermeye devam etmiştir. 2016 senesinde ise Profesör olmuştur.

Günümüzde Akademik çalışmalarını Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Aktüerya Bilimleri bölümünde sürdürmektedir.

Doktora döneminde, Dünya Bankası bursu ile Boston Üniversitesi’nden dersler almıştır. Doktora sonrası TÜBİTAK bursu ile Hollanda ve Belçika’da iki defa araştırmalarda bulunmuştur. 2018 yılından bu yana Elsevier Yayınevi tarafından yayımlanan Journal of Computational and Applied Mathematics adlı bilimsel derginin baş editörlüğünü yapmaktadır. Çalışma alanları içerisinde uygulamalı olasılık, risk modellemesi, aktüeryal analiz ve simülasyon yer almaktadır.

Çeşitli basın yayın kuruluşlarına koronavirüs salgınındaki son durumu değerlendirmiş, diğer yandan TRT Spor Yıldız’da 2020 Artistik Jimnastik Şampiyonası finallerinde yorumculuk yapmıştır.

Fatih Tank Kaç Yaşında?

Fatih Tank 49 yaşındadır. Doğum tarihi 1 Haziran 1973, burcu ise ikizler’dir.

1973 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 2007 yılında Aysel Telli ile evlenmiştir. Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @fatihtank twitter hesabı ise @fatihtank

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz