Emrehan Halıcı

Emrehan Halıcı hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılının Nisan ayında Konya’da dünyaya gelmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Yine mezun olduğu üniversite bünyesinde Yüksek Lisans çalışmalarını tamamlamıştır. Bir süre ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde asistan olarak çalışmıştır.

İlerleyen süreçte kendi soyismini taşımakta olan Halıcı Şirketler grubu’nu kurmuştur. Ülkemizin, ilk teknopark yatırımı olan ODTÜ – Halıcı Yazılımevi’nde yurtiçi ve yurtdışında bilgisayar yazılımı alanında pek çok proje tasarlamıştır.

İş hayatının yanı sıra müziğe de çok ilgi duymaktadır, bilgisayar destekli müzik teknolojisinin ülkede tanınmasında öncü olan isim olmuştur. Ayrıca Satranç sporunun da devlete bağlanması konusunda büyük rol oynadığı belirtilmektedir. 1992 ve 1999 yılları arasında, Türkiye Satranç Federasyonu başkanlığı, 1998 ve 2002 yılları arasında ise Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı görevlerini sürdürmüştür.

Emrehan Halıcı siyaset hayatı;

22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili olarak girmiştir. 1 Haziran 2010’da Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılarak 21. Dönem Konya, 23. ve 24. Dönem Ankara milletvekilliği yapmıştır.

26 Kasım 2014 tarihinde de Elektronik Demokrasi Partisi’ni kurmuştur.

2003 senesinden itibaren, Hürriyet Gazetesinde Akıl Oyunları köşesini hazırlamıştır.

Uluslararası MENSA topluluğuna üye’dir, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nde köşe yazarlığı yapmakta, 26 Kasım 2014 tarihinde de Elektronik Demokrasi Partisi’ni kurmuştur.

1995 senesinde çalışmalarını başlayan Türkiye Zeka Vakfı Başkanı olarak günümüzde çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca RAHŞAN Ecevit-Bülent Ecevit Bilim Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı ‘dır. 2020 yılında Rahşan Ecevit’in vefatının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın kendisini telefonla aradığını ve Rahşan Ecevit‘in Devlet Mezarlığı’nda toprağa verilmesi için konuşma yaptıklarını belirtmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz