Elif Ana

0

Elif Ana 9 Aralık 2022 tarihinde vizyona giren film ile merak konusu olmuştur. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Elif Ana Kimdir?

Elif Ana Alevi toplumunda önemli bir yere sahip olan isimdir. Bilge kişiliğinin yanı sıra merhameti, iyiliği ve yardım sever kimliği ile her kesim tarafında çok sevilen birisi olmuştur. Yaşamında her daim iyiliğin öncüsü olmuş, kimin başı bir şeye sıkışsa ilk yardım eden isim olmuştur.

Elif Ana Nereli?

Elif Ana aslen Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi Akdemir Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Akdemir Köyü eski ismi ile Pulyanlı Köyü.

Elif Ana Gerçek İsmi Nedir?

Elif Ana’nın gerçek adıl Elif Sugan’dır.

Elif Ana’nın Hikayesi

Elif Ana bilge kişiliği ile tanınmaktadır. Ayrıca kendi ismi ile anılan bir ocağında kurucusudur. Alevi toplumunda ciddi bir yere sahip olan Elif Sugan yaşadığı Akdemir Köyü ve civarında ermiş olarak tanınmıştır.

Babasının ilk eşi vefat etmiş ve Elif Sugan babasının ikinci eşinden dünyaya gelmiştir. Elif Sugan’ın annesi Yusufu Oliyuve Kayseri Sarız İlçesinin Tavla köyünde dede soyundan olduğu söylenen Selver Hanım’dır. Çok küçük yaşlarda annesi de hayata gözlerini yummuştur. Daha sonra babası analığı Gule Çiftli ile evlenmiş ve Elif Sugan analığı tarafından büyütülmüştür.

Çok küçük yaşlarda ruh dünyasında manevi duygular yeşermiş, seneler geçtikçe mecnunlaşmış, o dönemde amca çocuğu Ali Baba (Arav Baba) ile evlenmiştir. Hayatı evliliğin ardından daha da mecnunlaşan Elif Sugan, hak ve hakikat yolunda hayatını yönlendirmiştir.

Hak ve Hakikat yolu olan Aleviliğin evrensel değerleri olan (insanlık, sevgi, barış, eşitlik, paylaşım, yardım, hoşgörü, merhamet ve misafirseverlik gibi) değerleri bütün benliği ile özümsemiş ve yaşantısının her alanına yansıtmış bir ulu erendir.

Bu sebeple, bölgede Alevi değerlerin ve ritüellerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması çok ciddi hizmetler sunmuştur.

Aleviliğin evrensel değerlerine ve ritüellerine hep bağlı kalmıştır. Her gelen misafirler için demi sohbetler, sazlı deyişler ve cem de aşk ile semahlar dönulmüştür.
Elif Ana resim
Hiçbir zaman dilinden sevgi sözcüklerini eksik etmemiş, canlı cansız her varlığı bir canlı gibi görmüş herkesi bir sevmiştir.

Hayatının her döneminde hep huzurdan, kardeşlikten ve barıştan yana olmuştur. Her zaman barıştan yana olmuş, yaşadığı süre boyunca her kim birisi ile küsmüş olsa onları barıştırmadan rahat edemezdi.

Bütün canlıları eşit görmüş, hiç kimsenin makamına mevkisine göre davranmamış, herkese eşit yaklaşmıştır.

Gözleri görmeyen Elif Ana, mütevazi bir hayatı olmasına rağmen elinde bir lokmayı bile bölüşmüştür. Misafirler kendisine ne getirse her zaman köyde durumu olmayan kişilere dağıtmayı kendisine adet edinmiştir.

Merhameti ile de her dönem öne çıkmıştır. Misafirlere ve insanlara hizmet aşkı ile yanıp tutuşmuştur. Evliliğinde bazı kaynaklara göre Ökkeş ve Mehmet isimlerinde iki oğlu olmuştur. Eşi Arav Baba ile ömür boyu mütevazi bir hayat sürmüştür.

Elif Ana Hangi Ocaktan?

Elif Ana başta Kahramanmaraş, Gaziantep, ve Malatya olmak üzere Alevi toplumu içinde tanınan ve kendi adı ile anılan bir ocağın kurucusudur.

2022 yılının Aralık ayında vizyona giren sinema filmi ile hayatı konu alınmıştır. Ermiş bir kadın olan Elif Ana, Alevilikte kan bağı ile aktarılan “analık” ünvanını, o soy ağacından olmamasına rağmen alan bir kadındır. Sinema filmde Aliye Uzunatağan, Ali Sürmeli, Hülya Diken gibi isimler rol almıştır.

1908 yılında dünyaya gelmiş, 10 Ekim 1991 tarihinde 83 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Türbesi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Akdemir köyünde bulunmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz