Dilan Yeşilgöz

Dilan Yeşilgöz Demokrasi ve Özgürlük İçin Halk Partisi Genel Başkanı. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Dilan Yeşilgöz Kimdir?

Dilan Yeşilgöz siyasetçi, Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı, Demokrasi ve Özgürlük İçin Halk Partisi Genel Başkanı.

Dilan Yeşilgöz Nereli?

Dilan Yeşilgöz aslen baba tarafından Tunceli’lidir. Tunceli Merkeze bağlı Korto Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Babası uzun yıllardır Hollanda da yaşamakta günümüzde Utrecht Üniversitesi Kriminoloji dalında doçent ola­rak çalışmaktadır.
dilan yesilgoz1 1 jpg
Dilan Yeşilgöz ise 23 Mart 2017 yılından beri VVD’nin Aşağı Saray fraksiyonunun bir üyesidir. Geçmiş dönemde Amsterdam’da Bureau DNW’nin danışmanı / kıdemli danışmanı ve başkentteki konsey üyesiy olarak çalışmış, VVD grubunun enerji politikası, iklim, özgürleşme ve medya politikasının sözcüsüdür.

2009 yılından beri, VVD (Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi).

27 Mart 2014 – 6 Nisan 2017 Amsterdam Belediye Meclisi Üyesi. 2014’teki yerel seçimlerde 45 kişilik Amsterdam belediyesi ana-kent meclisine (hükümetin büyük ortağı) Sağ-Liberal VVD partisinden girmiştir.

2015 – Mart 2017 Amsterdam Bureau DenW, danışman ve eğitmen danışma bürosu.

23 Mart 2017’den itibaren ise Genel Devletler Temsilciler Meclisi üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Evlidir ve uzun yıllardır Amsterdam da yaşamaktadır.

2019 yılında Ahmet Erdoğan ve Mehmet Akkoç’un da konuşmacı olarak katıldığı RTL-Z’de yayınlanan ‘Van Liempt Live’ adlı programa katılmış, Türkleri Hollanda’da devlet içinde devlet olmakta itham etmiş ve hedef göstermiştir.

Türk ve başörtüsü düşmanlığı ile tanınan Yeşilgöz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin partisi Demokrasi ve Özgürlük İçin Halk Partisi’nin yeni genel başkanı olmuştur.

Resmi instagram hesabı @dilanyesilgoz_ ‘dur.
dilan yesilgoz2 1 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz