Çiğdem Mater

Çiğdem Mater Utku hakkında merak edilen sorulara cevapları. Kısaca kariyeri, eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Çiğdem Mater Kimdir?

Çiğdem Mater film yapımcısı, yönetmen ve gazeteci. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunudur. Ardından Marmara Üniversitesi’nde medya psikolojisi üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Los Angeles Times, ABC News, Boston Globe gibi basın kuruluşlarında 1997 yılından 2005 yılına kadar çevirmenlik, yapımcılık ve muhabirlik yapmıştır. 2005 yılından itibaren kültür kuruluşlarında koordinatörlük ve danışmanlık yapan Mater, Çoğunluk, Kara ve Çarpık Ev, Toz Bezi, Sivas, Kadın Kalbi ve Son Adım filmlerinin yapımcılığını üstlenmiştir.

Özellikle sinema severler tarafından 2015 senesinde vizyona giren Toz Bezi isimli filmin yapımcısı olarak hatırlanmaktadır.

Son dönemde ise Gezi Parkı davası ile gündeme gelmiştir. Gezi Parkı Olayları sebebiyle devam eden Gezi Parkı davasından dolayı 2018 yılından bu yana tutukluluğu sürmektedir. Mahkeme tarafından kaçma şüphesi neden olarak gösterilerek 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklanmıştır.

Genellikle uzun ve kısa metraj, belgesel filmleri ile tanınan ünlü ismin babası Tayfun Mater, annesi ise Nadire Mater’dir. Babası Mühendis, annesi ise gazeteci’dir.

Çiğdem Mater Evlimi? Eşi Kim?

Çiğdem Mater Murat Utku ile evlidir. Eşi Murat Utku ‘da gazetecidir.

6 Ağustos doğumlu olan Mater, aslan burcudur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz