Türker İnanoğlu

0

1936 yılında dünyaya gelen Yapımcı, İş Adamı ve yönetmen Türker İnanoğlu’nun babası Abdülhamit’in huzur hocası Mustafa Lütfi Efendi’nin oğlu Dr. Hakkı Nevin, annesi ise Safranbolu eşrafından Çizmecioğlu ailesinin kızı Nazmiye Hanım’dır.

İlkokul ve Ortaokulu Safranbolu’da Lise ve Yüksek eğitimini ise İstanbul’da tamamlamıştır. 1959 senesinde Senden Ayrı Yaşayamam sinema filmi ile yönetmenliğe adım atan Türker İnanoğlu 1960 senesinde Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurmuştur.

1979 yılında Ulusal Video şirketini, 1985 yılında ise bir televizyon stüdyosu kuran İnanoğlu, Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Şişli’de Kent Sineması, Kavacık’ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında İstanbul Maslak’ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açmıştır.

1964 ve 1974 yılları arasında Filiz Akın ile evlilik yapmıştır. 1975 yılında ise Gülşen Bubikoğlu ile evlenmiştir. Filiz Akın ile evliliğinden İlker İnanoğlu, Gülşen Bubikoğlu ile evliliğinden ise Zeynep isminde çocukları dünyaya gelmiştir. Aslen Karabük Safranbolu’ludur.

İlginizi Çekebilir :   Aslıhan Kapanşahin

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz