Nejla Demirci

0

Nejla Demirci 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel seçkisinde yer alan “Kanun Hükmü” isimli belgeselin, filmde yer alan bir kişi hakkında devam eden yargı süreci nedeni ile 23 Eylül günü programdan çıkarıldığı konusu ile gündeme gelmiştir. Hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nejla Demirci Kimdir?

Nejla Demirci yönetmen, belgeselci, senarist, yazar. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur.

Uzun seneler, çeşitli sektörlerde çalışan Demirci, 1998’den beri resim yapmakta, flüt çalmaktadır. 2010 senesinde, endüstriyel kirliliğe teslim edilmiş Ergene Nehri için mücadele ederken, bu Nehir hakkında bir belgesel film yapma kararı almıştır. İlk belgeseli olan Gündöndü’nün sinemasal seyirliğin ötesine geçen bir yolculuğunun olması onu başka belgeseller yapmaya yöneltmiştir. O günden buyana belgesel film ile ilgilenmektedir.

Nejla Demirci Nereli?

Nejla Demirci aslen Ağrı’lıdır.

Nejla Demirci Kaç Yaşında?

Nejla Demirci yaşındadır, doğum tarihi 1971, doğum yeri ise Ağrı.

Günümüze kadar TRT Belgesel Ödülleri dahil pek çok ödülün sahibi olmuştur.

2023 yılında Kanun Hükmü” isimli belgeselin Film çekimleri esnasında da kaymakamlık yasağı ile karşılaşmıştır. Konuyu yargıya taşıyan yönetmen Demirci, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından haklı bulunmuştur. Festival komitesinin filmi seçkiden çıkarmasının ardından sansüre tepkiler çığ gibi büyümüş, en son tepkilerin ardından geri adım atan Antalya Altın Portakal Film Festivali Komitesi yaptığı açıklama ile filmin seçkiye geri alındığını duyurmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz