Can Evrenol

Can Evrenol kısa filmleri, dizileri ve yazdığı hikayeleri ile son zamanların en fazla merak edilen isimlerinden birisi olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Can Evrenol Kimdir? Kaç Yaşında?

1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Can Evrenol 41 yaşındadır. Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olmuştur. Ayrıca University of Kent’ten Sanat Tarihi ve Sinema Sanatları dallarında çift diploma sahibi’dir.

Annesinin en sevdiği yönetmen Passolini, abasının en sevdiği film 2001 A Space Odyssey’dir. Favori uyku öncesi masalı babasının anlattığı Yaşlı Adam ve Deniz’dir.
Can Evrenol2
Kamera ile tanışmak için NYFA’in 8 haftalık “Film yapım” kursuna katılmıştır. Kurs başlangıcından 4 hafta kadar sonra, Vidalar isimli ilk filminin çekimini tamamlamıştır. Vidalar isimli film Sulhi Dölek’in aynı isimli kısa hikayesinden uyarlanmıştır. Bu film aynı yıl, Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği Hisar Kısa Film Seçkisi’nde yılın en iyi 10 kısa filmi arasına girmiştir.

2007 senesinde tamamen kendi imkanları ile Sandık isimli kısa filmi çekmiştir. Sandık, Fantasia Film Festival, BIFFF ve Frightfest başta olmak üzere, İngiltere, Kanada, Fransa, Avustralya ve Belçika’da, dünyanın en önde gelen korku ve fantastik film festivallerine seçilmiştir. Daha sonra İngiltere Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde Moving Image master’ı yapmıştır.

2018 yılında Türkiye’de çekilen ilk orjinal Netflix dizisi; The Protector / Hakan Muhafız’ın kurucu yönetmeni seçilmiştir. Ancak ilk sezon sonrası kreatif görüş ayrılıkları sebebiyle yolları ayrılmıştır.

2020 yılında Merve Göntem ile birlikte yazıp tasarladıkları, tamamı iphone ile çekilen, dogma estetiğindeki mini dizi Çıplak’ı çekmiştir. Komedi drama türündeki mini dizi büyük ses getirmiş, Ruhani ve fantastik öğelerle örülü bir 2. sezon, Çıplak II adıyla yayınlanmıştır.

2022 yılında ilk romanı Mehtap’ı kaleme almıştır. Kitap genç bir kadının ultra bohem ve paranormal aile tarikatı ile yüzleşmesini konu almaktadır.

Can Evrenol Evlimi? Eşi Kim?

Başarılı yönetmen, yazar Can Evrenol evlidir. Eşi Elif Domaniç’tir. Mars ve Uzay isimlerinde iki çocukları vardır. Günümüzde yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir.

Hakkında biyografi, filmografi, röportaj ve daha detaylı bilgiler için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.canevrenol.com/tr
Can Evrenol1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz