Bülent Akarcalı

0

1943 doğumlu politikacı ve ekonomist Bülent Akarcalı İzmir’de dünyaya gelmiştir. Saint Joseph Fransız Lisesi’nde eğitim görmüştür.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden mezun olmuş ardından Brüksel Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmıştır.

Geçmişten günümüzde Ordu Yardımlaşma Genel Müdür Müşavirliği, Belçika Büyükelçiliği Tic. Müşavirliği, Eti Pazarlama A.Ş Genel Müdürlüğü, İttihad-ı Milli Türk Sigorta A.Ş Genel Müdürlüğü gibi görevlerde bulunan Bülent Akarcalı 1983 ve 1987 yılları arasında Anavatan Partisi bünyesinde Mecliste milletvekili olarak yer almıştır.

Türk Demokrasi Vakfı kurucusu ve başkanı olarakta çalışmalarını sürdüren Bülent Akarcalı’nın ekonomik konularda bugüne kadar bir çok yayınlanmış makalesi bulunmaktadır.

ANAP İstanbul Milletvekiliğinin yanı sıra o dönemde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı görevini üstlenmiştir.

2015 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Akarcalı evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır. Eşi Belçika asıllı Türk vatandaşıdır.

Dedesi Cemal Efendi İzmir Altıntaş semtini kuran isimdir. Bu semtte soyisimlerine ait olan Akarcalı isminde bir camii bulunmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz