Bihter Karal

Bihter Karal Hayatın içinde var olmaya çalışan bir nefesim cümlesi ile youtube video kanalında paylaşımlarını sürdürmektedir. Hakkında bir çok sorunun merak konusu olduğu Karal ile ilgili kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Bihter Karal Kimdir?

Bihter Karal aktivist, LGBTİ+ Hakları – Uluslararası Af Örgütü, Hak Savunucusu ve sosyal medya fenomeni bir trans kadındır. Uzun seneler, bir çok platformda hak savunuculuğu yapmıştır. Uluslararası projeler de yer almış, senelerce hak ihlalleri izleme ve alana destek sorumlusu olarak görev yapmıştır. Lgbti+, seks işcileri, çocuk ve hayvana yönelik gerçekleşen hak ihlalleri için mücadele etmiştir.

Bihter Karal Nereli?

Bihter Karal aslen baba tarafından Hatay’lıdır. Hatay’da 2 göz bir odalı evde dünyaya gelmiştir.

Bihter Karal Eğitimi, Ne Mezunu?

Bihter Karal Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunudur. Asıl mesleği ressamlıktır.

2006 ve 2007 yıllarında Hacettepe’de LGBT öğrenci topluluğunu kuran Karal, Hacettepe’de bir ilk olduğunu dile getirmiştir. O dönemde rektörün kendilerini izin vermemesi nedeni ile rektörlük ile mücadele etmiştir. O yıllarda aktivist kimliğini kazanmıştır.

Bihter Karal Hayat Hikayesi

Bihter Karal cinsiyet kimliğini 14 15 yaşlarındayken tanımlamaya başlamıştır. Ancak durumu fark etmesi 9 yaşında olmuştur. 9 yaşından daha küçükken de benzer duyguları yaşadığını dile getirmiştir. Ancak çok küçük yaşta olduğu için bu duyguların ne ifade ettiğini bilememiştir. İlerleyen süreçte babasına ben bir kızım diyerek büyük bir cesaret örneği göstermiş, bu olayın neredeyse hayatına mal olacağını sözlerine eklemiştir.

Çocukluk yıllarında sürekli kız çocukları ve bebeklerle oynayan Karal, ailesinin bunu fark ettikten sonra kendisine yasaklar koyduğunu, eline bir silah verdiklerini belirtmiştir. Ancak yaşı ilerledikçe, zamanla psikolojik şiddet kendini göstermiştir. Bir gün babası Bihter Karal’ı kadın kıyafetleri ile yakalamış ve fiziksel şiddet uygulamıştır Babasına gerçek kimliğini açıkladığında ise babasından aldığı cevap “senin içinde şeytan var” olmuştur. Henüz 9 yaşındayken intihar etmeyi bile düşünmüştür.

Ne zaman televizyonda bir trans kadın gördüyse o zaman dünyada tek olmadığını anlamıştır. Hacettepe Üniversitesi’ni kazandıktan sonra Ankara’ya yerleşmiştir. Orada kendisine konaklama ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyen birisi ile tanışmış, ilk başta istemese de mecburen kabul etmek zorunda kalmıştır. Daha sonra bu adam tarafından tacize uğramış, evsiz kalmamak için adamın isteklerine göz yummuştur. Bir gün eve gelmiş ve o adamı başka bir erkek ile görmüş, akabinde fiziksel şiddete de uğramıştır.

Sokakta kaldığı bir başka dönemde başka bir adam tarafından aç olduğu için kendisine yemek teklif edilmiş. Oda mecburen aç olduğu için kabul etmiştir. Yemek yedikten sonra adam gitmiş, bir süre sonra geri gelmiş ve adam ben senin açlığını giderdim, şimdi sen de benim açlığımı gidereceksin demiştir. Hayatı boyunca bu ve benzeri bir çok olay ile karşılaşmıştır.
Bihter Karal
Üniversite eğitiminin ardından bir çok işyerinden olumsuz cevap ile karşılaşmıştır. İş görüşmelerinde ahlaksız teklifler almış, yanında çalıştığı birçok insan Karal’a sürekli s… teklif etmiş. Bir iş görüşmesine gittiğinde ise iş verenin saldırısına uğrayan Karal, baygınlık geçirmiş ve orada tacize uğramış, kendine geldiğin de ise karşısında ki adam şu sözleri sarfetmiş. “Sen baygındın zevk almadım şimdi ayıkken de yapacağız”.

7 yıl sivil toplum örgütü çatısı altında profesyonel olarak hak savunuculuğu yapmıştır. Trans bireylerin yaşadığı hak ihlallerini izleme, raporlama ve belgeleme faaliyetleri yürütmüştür. Uluslararası alanda Transgender Europe ortaklığında Protrans projesinde ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun birçok projesinde yer almıştır.

Karakollarda dayanışmalarda bulunmuş, trans geçiş süreci üzerinde ücretsiz sayısız danışmanlık vermiştir.

2018 yılının Aralık ayında çalıştığı iş yerinden usulsüz bir şekilde atılmıştır. İşsiz kalmış, tedavi görmüş, sigortası kesilmiş, psikolojik ve ruhen çöktüğü berbat bir dönem yaşamıştır.

İlerleyen süreçte kendisine destek olan dostları ve evini paylaştığı sokak hayvanları sayesinde toparlanmış, sosyal medya dünyasında çalışmalarına devam etmeye karar vermiştir.

Bihter Karal eski hali, sevgilisi, gerçek adı ve kaç yaşında gibi bir çok sorunun da cevabı merak edilen isimdir. Ancak bu soruların henüz cevaplarına ulaşılamamıştır.

2019 yılında Gökhan Çınar ‘ın sunduğu Katarsis programına konuk olmuş ve hayatına dair bir çok merak edilen konulara açıklık getirmiştir.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @bihter.karal ‘dır. Youtube video kanalı ise @BihterKaralBMKA 52bin aboneli bir kanaldır. Kanalında ve sosyal medya hesaplarında genellikle sokak canlıları için mücadele, ezilenlerin sesi olmak için Hayata Dair Her Şey başlığı ile programlar hazırlayıp sunmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz