Betül Kaçar

Betül Kaçar hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, kariyeri. Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

Giresunlu bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelen Betül Kaçar çocukluğunu Giresun, Bulancak’ta geçirmiştir. Daha önce ailesinde kendisinden önce herhangi bir kadın’ın kendisi gibi eğitim almadığı, bu sebeple de ailesinin de ayrıca gurur kaynağı olduğu belirtilmektedir.

Marmara Üniversitesinde Kimya Bölümü’nde eğitim gören Kaçar, 20 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir.

Betül Kaçar çalışmaları, kariyeri;

Alzheimer ile ilgili uluslararası bir konferansta gönüllü çalışırken, enzimlerin moleküler özelliklerinin yaşla nasıl değişebileceğini öğrenmiştir. 20 yaşında “Parkinson” ve “Alzheimer” üzerine doktora çalışmasına başlamış ve 2010 senesinde, Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden doktora derecesi almıştır. Evrimin moleküler mekanizmalarına yönelik anlayışımızla ilgilenen Kaçar, doktora sonrası çalışmalarını NASA’da sürdürmüş ve bu alanda başarılı olabildiğini kanıtlamıştır.

2012 yılında “Harvard Üniversitesine katılmış ve burada Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı’nda görev almıştır. Türk bilim insanı, 2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanında görev almaktadır.

Kaçar aynı zamanda NASA’nın burs verdiği il Türk kadın bilim insanıdır.

Kaçar, eğitim ve bilgiye ulaşım sıkıntısı çeken gençler için dünyadaki tek astrobiyoloji eğitim platformu olan NASA – SAGAN’ın kurucuları arasında yer almaktadır. NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nün ‘önde gelen üyelerinden biri’ olarak tanımlanmaktadır.

Maalesef henüz tüm araştırmalarımıza rağmen doğum tarihi ve kaç yaşında olduğu bilgilerine ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz