Berat Albayrak

2

Berat Albayrak T.C. Hazine ve Maliye Bakanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Sıkça hakkında özgeçmişi, eğitimi, siyaset hayatı, nereli olduğu gibi sorular ile merak edilmektedir. Peki kimdir? Hazine ve Maliye Bakanımız.

Berat Albayrak doğum yeri, doğum tarihi, burcu ve aslen nereli?

1978 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Berat Albayrak Balık burcudur.

Trabzon Dernekpazarı nüfusuna kayıtlıdır. Baba tarafından aslen Yenice, anne tarafından ise Akköse köyündendir. Babası Sadık Albayrak’tır. Serhat isminde bir abisi vardır.

Ailesi eşi ve çocukları;
11 Temmuz 2004 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan‘ın büyük kızı Esra Erdoğan ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde evlenmiştir. Bu evliliğinden 2006 doğumlu Ahmet Akif, 2009 doğumlu Emine Mahinur ve 11 Aralık 2015 doğumlu sadık Eymen isimlerinde üç evladı vardır.


Eğitim ve iş hayatı;

Sırası ile Özel Fatih Koleji, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Ardından Amerika New York’ta Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine yüksek lisans ve MBA Administration İşletme Yönetimi Yüksek Lisans eğitimi görmüştür. Türkiye’ye döndükten sonra enerji kaynaklarının finansmanı üzerine doktora yapmıştır.

Aynı zamanda master döneminde Çalık Holding bünyesinde görev almıştır.

İş yaşamında ise Çalık Holding Amerika ofisinde Finans Direktörlüğü, Türkiye’de Çalık Holding Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı ve henüz 29 yaşında iken Çalık Holding’te CEO olarak çalışmalarda bulunmuştur. 2013 yılında bu görevinden ayrılmıştır.

Bir dönem Sabah Gazetesinde Yeni Türkiye Yeni ekonomi başlıklı köşe yazısı ile köşe yazarlığı yapmıştır. Ayrıca Turkuvaz Grubu çeşitli yayın organlarında yönetim kurulu üyesi olan Albayrak, 2014 yılında BTİ Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanlığı ile abisi Serhat Albayrak ve Ömer Faruk Kalyoncuoğlu ile Nun Eğitim ve Kültür Vakfı kurucusu olarak iş hayatını sürdürmüştür.

Siyaset hayatı;

2015 Milletvekili seçimlerinde İstanbul 1. Bölge 6. sıra Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili adayı olmuştur.

Yine aynı senenin Kasım ayında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak göreve başlamıştır. 2016 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun istifa etmesi neticesinde ismi adaylar arasında yer almıştır.

24 Haziran 2018’de İstanbul 1. bölgeden AKP Milletvekili seçilmiş, 9 Temmuz 2018 tarihinde ise Hazine ve Maliye Bakanı olmuştur.

2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz