Barış Terkoğlu

Barış Terkoğlu hakkında merak edilenler. Aslen nereli? kaç yaşında? doğum tarihi, eğitimi, gazetecilik mesleği, kariyeri. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1980 yılının Ekim ayında dünyaya gelen usta gazeteci, yazar Barış Terkoğlu İstanbul doğumludur. Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Ardından Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden tamamlamış, Anabilim dalında doktora öğrenimini devam ettirmiştir.

2008-2010 yılları arasında CNN Türk ekranlarında yayınlanmış olan Oradaydım isimli belgesel programında araştırmacı olarak çalışmıştır.

Günümüz itibariyle gazeteci, yazar ve aynı zamanda 2008 yılından bu yana OdaTV Haber Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.

Barış Terkoğlu neden tutuklandı?

14 Şubat 2011 tarihinde gözaltına alınan Terkoğlu, OdaTV Davası kapsamında (Ergenekon soruşturması) Silivri Cezaevi’nde 19 ay tutuklu kalmıştır. İlerleyen süreçte ise 14 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşen duruşma neticesinde tahliye edilmesine karar verilmiştir.

5 Mart 2020 tarihinde ise Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberin Odatv’de yayınlanması ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilmiş. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmış, davanın 24 Haziran 2020 tarihindeki ilk duruşmasında tahliyesine karar verilmiştir.

Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Aydın Keser Mehmet Ferhat Çelik ve Eren Ekinci ile birlikte “Devlet sırlarına karşı suçlar” ve “MİT Kanununa muhalefet” iddiaları ile haklarında 8 seneden 19 seneye kadar hapis cezası istemi ile yargılanmıştır. Davanın 9 Eylül 2020’deki 2. diğer tutuklu isimler de tahliye olmuştur.

Kitapları;

2012 – Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitap)
2015 – Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitap)
2019 – Metastaz (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitap)
2020 – Metastaz 2: Cendere (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitap)

Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz