Anna Maria Aslanoğlu

Anna Maria Aslanoğlu Film yapımcısı, editör, yapımcı ve yönetmen yardımcısı olarak bir çok projede görev almıştır. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Anna Maria Aslanoğlu Kimdir? Nereli?

1984 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Editör, yapımcı ve yönetmen yardımcısı çalışmalarını sürdürmektedir. Zoğrafyon Rum Lisesi’ni bitirmiştir. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Ardından, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Gözümün Nuru (2013), Mavi Dalga (2014) ve Sivas (2014) gibi birçok kısa ve uzun metrajlı filmin reji ve yapım ekiplerinde görev almıştır. 2012 senesinde kurulmuş olan istos yayın & film’in kurucu ekibinde yer almaktadır. Halen istos film çatısı altında yapımcılık yapmaktadır. Ayrıca Avrupa Yapımcılar Ağı EAVE ve EWA üyesidir.

Innocence of Memories (yön: Grant Gee, Venedik FF Venice Days 2015) isimli uzun metrajlı belgeselin yardımcı yapımcısı, Salı (yön. Ziya Demirel, dünya prömiyeri Cannes FF Resmi Seçki 2015) ve Körfez (yön. Emre Yeksan, dünya prömiyeri Venedik FF Eleştirmenler Haftası 2017) filmlerinin yapımcısıdır.

Yapımcısı olduğu son uzun metrajlı film Yuva (yön: Emre Yeksan) mikro-bütçeli filmler atölyesi kapsamında Venedik Bienali tarafından fonlanmış, 2018 yılında Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini tamamlamıştır. Sonra İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetimi ödüllerine layık görülmüştür.

Koordinatör, bilimsel danışman ve birçok kısa ve uzun metrajlı yapımda yapımcı ve yönetmen yardımcısı olarak görev aldı.

Yunanca ve İngilizceden Türkçeye kazandırılan çok sayıda eserin editörlüğünü yapmıştır.
Anna Maria Aslanoglu2

Filmleri:

2018 Yuva – Yön: Emre Yeksan
2017 Körfez – Yön: Emre Yeksan
2015 Salı – Yön: Ziya Demirel

Eğitim Bilgileri

Lisans: 2003-2007 – Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
Yüksek Lisans: 2007-2010 Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü
2016 EAVE Avrupa Yapımcılar
Ağı Yapımcılık Eğitim Programı

Diller

* Türkçe, Yunanca (anadili)
* İngilizce (gelişkin)
* Fransızca, İspanyolca (orta seviye)
* İtalyanca, Almanya (başlangıç seviyesi)
* Osmanlıca (geç dönem okuma seviyesi)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz