Akif Hamzaçebi

Akif Hamzaçebi hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? kısaca hayatı ve siyasi kariyeri.

1953 yılının Aralık ayında dünyaya gelen Mehmet Akif Hamzaçebi aslen Trabzon İli, Sürmene İlçesi’nde doğmuştur. Annesi Memnune Hanım, babası ise Halit Bey’dir.

Lise eğitimini 1970 yılında İstanbul Bakırköy Lisesi’nde tamamlamış ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye bölümünden mezun olmuştur. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini Gelir ve Kurumlar Vergilerinin Entegrasyonu alanı üzerine tamamlamıştır.

Eğitim hayatının ardından, Maliye Bakanlığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde memur olarak iş hayatına atılmıştır. Daha sonra Maliye Müfettiş Yardımcısı ve Maliye Müfettişi olmuş, 1983 ve 1984 seneleri arasında Amerika’da 1 sene staj görmüştür. Dönüşünde Maliye Başmüfettişi olarak çalışmaya devam etmiştir.

Daha sonra sırası ile, İstanbul Defterdar Yardımcısı, Ankara Defterdarı, Millî Emlak Genel Müdürü, İstanbul Defterdarı ve Gelirler Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.

Gelirler Genel Müdürlüğü döneminde Finansal Forum gazetesinde ekonomik konularda köşe yazıları yazan Akif Hamzaçebi ayrıca, Voleybol Federasyonu, Su Altı Sporları Federasyonu, Gayrimenkul Ekspertiz ve Değerleme AŞ ile Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliklerinde yer almıştır.

Akif Hamzaçebi Siyaset hayatı;

22. ve 23. Dönem Trabzon, 24, 25 ve 26. dönem İstanbul Milletvekili seçilmiştir. 2002 yılından 2010 yılına kadar Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği ve 2003 ve 2010 arasında ise Plan ve Bütçe Komisyonu Cumhuriyet Halk Partisi Grup sözcüsü olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

2010 ve 2015 seneleri arasında, CHP Grup Başkanvekili, 2015 ve 2017 arasında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili olarak görevini sürdürmüştür. Mehmet Akif Hamzaçebi, 15 Şubat 2018 tarihinden beri ise, CHP Genel Sekreterliği görevini devam ettirmektedir.

Akif Hamzaçebi evlidir ve bu evliliğinden 1 evladı vardır, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz