Abdullah Tivnikli

0

Abdullah Tivnikli 2018 yılında yaşamını yitirmiştir. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Kimdir? kaç yaşında ve neden öldü? iş kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1959 yılında aslen Erzurum’da dünyaya gelen Abdullah Tivnikli, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1981 yılında mezun olmuştur. Yine aynı üniversite bünyesinde, İşletme Master Programı’nı tamamlamıştır. Bir süre eğitim için İngiltere’de bulunmuş, o süreç içersinde katılım bankacılığı modelinin dünyada nasıl uygulandığı üzerine akademik çalışmalar gerçekleştirmiştir.

1983’ten itibaren ülkemizde katılım bankacılığı modelinin hukuki altyapısının hazırlanmasında yer alan Abdullah Tivnikli 1988’den itibaren, Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği’ni devam ettirmiştir. 2001 senesinde Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmuş, 2005 ‘ten itibaren ise İstanbul Bahreyn Fahri Konsolosu unvanını taşımmıştır.

Katılım Bankacılığı çalışmalarının yanı sıra aile şirketi olan Eksim Grubu’nunda yönetiminde yer almıştır. Aile şirketi grubu, tahıl ürünleri ticareti, enerji, gıda ve madencilik sektörlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Evli ve bu evliliğinden 4 evladı olan Abdullah Tivnikli çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Abdullah Tivnikli vefat etti;

Hem yurtiçi hem de yurt dışında yapmış olduğu hayırsever işleri ile de tanınan Abdullah Tivnikli, çok sayıda cami, okul, yurt ve aşevi yaptırmıştır. Gençlerin yurt için ve yurt dışında eğitim almasına ve akademik çalışmaların hayata geçirilmesine çok sık destek verrmiştir.

İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı ve SETA gibi birçok vakfın ve kuruluşun kurucuları arasında yer almış, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Bahreyn Krallığı Fahri Konsolosu olarak da görev yapmıştır.

Gayrimenkul sektöründe de yatırımları bulunan Eksim Holding bünyesinde 6000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Ayrıca holding bünyesinde yer alan Sinangil Un, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden birisidir.

Bir süredir hastanede tedavi görmüş ancak 59 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz