KimNereli.net

Joanne Rowling Kimdir?

Joanne Rowling (J. K. Rowling) Kimdir?

Tanınmış Kişiler, Yabancı Ünlüler

31 Aralık 2017

479 kez okundu

Gerçek adı: Joanne Kathleen Rowling
Rumuz: J. K. Rowling
Doğum Tarihi: 31/07/1965 (53 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Medeni Hali: Boşanmış (Jorge Arantes ile)
Burç: Aslan
Meslek: Senarist Yazar
Doğum yeri: İngiltere

Joanne Rowling Kimdir? (J. K. Rowling) Nereli? Kaç Yaşında?

Harry potter kitap serisinin yazarı olarak tanınan J. K. Rowling 1965 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. İngiliz yazar Joanne Rowling ailesi ile birlikte Bristol oradanda Chepstow’a taşınmış ve Lise eğitimini Wyedean Comprehensive’de tamamlamış son olarak Exeter Üniversitesinden mezun olmuştur.Eğitim döneminde Klasik edebiyat ve Fransızca ile ile ilgili eserler okumuş ardından araştırmacı ve çift dilli sekreter olarak Londra’da Amnesty International’da çalışma hayatına atılmıştır.

İlk eserinin ismi Tavşan’dır. Ancak asıl büyük çıkışını tüm dünyanın dikkatle izlediği Harry Potter sinema filminin serisi ile gerçekleştirmiştir.

Filmin serisinin yazarı Joanne Rowling kitabın yayımcısı tarafından J. K. Rowling olarak kullanılmalı demiştir. Sebebini ise bu senaryonun okuyucularının bunu bir bayanın yazmış olması nedeni ile okumak istemeyecekleri olarak açıklanmış bu nedenle J. K. Rowling ismini kullanmıştır. Bu dönemlerde aklında büyücülük okulunda okuyan bir çocuğun hikayesi bulunan Joanne sürekli Manchester Londra tren yolculuğu sırasında Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikayesini olmuştur, öğle aralarında ise hikayesini kağıda dökmüştür.Ardından Portekiz’e taşınmış burada öğretmen olarak çalışmaya başlamış 1992 yılında Portekiz asıllı gazeteci Jorge Arantes ile evlenmiş 1993 yılında Jessica Rowling isminde bir kızı olmuştur. Ancak 1995 yılında boşanmıştır. Daha sonra Edinburgh’a kız kardeşinin yanına taşınmış ve ilk kitabını burada tamamlamıştır.

Aynı zamanda Edinburgh Üniversitesinde yüksek lisans yapmıştır. Rowling’in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 Milyonun üzerinde bir satışa ulaşmış ve tüm dünya tarafından tanınmasına vesile olmuştur. Kitap’tan toplam 1 Milyar Doların üzerinde gelir elde eten yazar bu meslek ile dünyanın en fazla kazan yazar ünvanınında sahibidir. Ayrıca Birleşik Krallığın en zengin kadını olarak bilinmektedir.


YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Joanne Rowling
Gerçek adı: Joanne Kathleen Rowling
Rumuz: J. K. Rowling
Doğum Tarihi: 31/07/1965 (53 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Medeni Hali: Boşanmış (Jorge Arantes ile)
Burç: Aslan
Meslek: Senarist Yazar
Doğum yeri: İngiltere
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

339.782 kez okundu

2.

Tarık Akan

270.819 kez okundu

3.

Volkan Demirel

200.200 kez okundu

4.

Tarkan

188.383 kez okundu

5.

Emre Mor

181.055 kez okundu

6.

Ersay Üner

177.143 kez okundu

7.

Serdar Ortaç

157.978 kez okundu

8.

İrem Derici

153.808 kez okundu

9.

Mustafa Ceceli

149.504 kez okundu

10.

Namık Uğurlu

145.807 kez okundu

İllere Göre Ünlüler