Yalçın Avşar

1966 doğumlu oyuncu, tiyatrocu Yalçın Avşar 10 yaşında iken Türkbank Çocuk Tiyatrosunda tiyatro ile tanışmıştır. 1978 senesinde profesyonel tiyatro hayatına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile adım atmıştır. İlk sinema filminde ise 1979 yılında oynamıştır.

Günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda görev çalışmalarını sürdürmektedir.

İlginç bir yaşam öyküsüne sahip olan oyuncu Yalçın Avşar ekran severler tarafından Kaygısızlar dizisinde Burcu karakterini canlandıran Damla Özen ile birlikte bir pizzacıda çalışan Eleman karakteri ile tanınmıştır.

Daha önce İsveç’te geçtiği belirtilen bir filmde 7 yaşındaki bir çocuğu canlandırmış, ancak filmi canlandırırken kendisi 14 yaşında idi. O yaşlarda büyüme hormonlarının çalışmadığı, Türkiye’de tedavisinin imkansız olduğu ve ilaçların ise çok pahalı olduğu belirtilmiştir.

Filmden sonra o dönemde hapiste olan ünlü İsveç’li gangster Tore Karte’nin serbest kaldığı, sonrasında tövbe ettiği ve tesadüfen filmi izlediğini ve Yalçın Avşar’ın bu hastalığını öğrenerek abisini ve kendisinin tüm tedavi masraflarını üstlendiği açıklanmıştır. Ayrıca Tore Karte tüm servetini sonrasında yardım kuruluşları ile paylaşmıştır. Tedavisinin ardından Türkiye’ye dönmüş ve oyunculuk kariyerini sürdürmüştür.

Aslen Erzincan’lı olan Yalçın Avşar yoksul bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmiş, kendisi ile aynı hastalığı paylaşan Şevket isminde bir abisi vardır.

Lise eğitiminin ardından yurt dışında Fransızca eğitim almıştır. Geçmişten günümüze, Petrol Kralları, Yusuf ile Kenan, Talihli Amele, Olmaz Olsun, Arafat’ta Bir Çocuk, Islak Mendil, Çalıkuşu, Öksüzler, Kaygısızlar, Evdekiler, süper Yıldız, Canısı, İlişkiler, Şengün Ocağı, Affet Bizi Hocam, Bücür Cadı, Keloğlan, Kara Kafalılar, Çarli İş Başında, Hayal Avcıları, Gazoz Spor, Paydos, Beşinci Boyut, Tarık ve Diğerleri, Şeytanın Pabucu, 4. Osman ve İkimize Bir Dünya isimli sinema ve dizilerde rol almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz