Ümit Aktan

0

Ümit Aktan 1949 yılının Ocak ayında dünyaya gelmiştir. Aslen Aydın, Nazilli İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Lise döneminde futbol ile ilgilenmiş, Galatasaray takımı alt yapısında top koşturmuştur. 2 yıl kadar Galatasaray Genç Takımı’nda kaptan olarak sahaya çıkmıştır. Ancak o dönemde yaşamış olduğu ciddi bir sakatlık neticesinde futbol kariyerini sonlandırmıştır.

Daha sonra eğitim hayatına ağırlık vermiş ve Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü’nden başarı ile mezun olmuştur. Üniversite döneminde iken TRT sınavlarına katılmış ve TRT1 kanalında spor spikerliğine adım atmıştır. Eğitim hayatının ardından televizyon kanallarında kariyerini sürdürmüş ve geçmişten günümüze bir çok futbol müsabakasının canlı anlatımını üstlenmiştir. İlk anlattığı maç ise Vefaspor ve Mersin İdmanyurdu takımları arasında oynanan maç olmuştur. 1975 senesinde Yeni Asır ‘da çalışmış gazetenin spor müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1993 senesinde TGRT Televizyonun’da çalışmaya başlayan Ümit Aktan kanalın spor bültenleri ve yarışma programlarını hazırlayıp sunmuştur. Sonrasında Kanal 6 ekranlarında Haydi Maça adlı spor programını sunmuştur.

1975 senesinde Son Havadis gazetesi spor servisinde iken Türkiye Spor Yazarları Derneği’ne üye olmuştur. Tercüman, Yeni Şafak ve Türkiye gazetelerinde spor yazarlığı yapmıştır.

Ümit Aktan hangi takımlı?

Sıkı bir Galatasaray taraftarıdır. Yaptığı bir açıklama da ben Galatasaraylıyım ve hiç bir zaman Galatasaraylı olduğumu gizlemedim açıklamasında bulunmuştur. Deneyimli isim en son A Spor ekranlarında çalışmalarını sürdürmüştür.

Ümit Aktan hayatı boyunca 7 evlilik gerçekleştirmiştir. 2007 yılında ise hayatını Sema Küçükşahin ile birleştirmiştir. Evliliği Turgutreis Du Bar’da düzenlenen sürpriz nikah sonucu gerçekleşmiştir.

Kitapları:

Bugüne kadar Spikeriz Diye, Büyüteç ve Futbol Erkek oyunu isimli 3 kitabın altına imzasını atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz