Suna Kıraç

0

Suna Kıraç hakkında merak edilenler. Aslen nereli? kaç yaşında neden öldü? eğitim ve iş hayatı. Kısaca biyografi bilgileri.

1941 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ardından Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman Bölümünden mezun olmuştur.

Babası Vehbi Koç, eşi ise İnan Kıraç‘tır. İpek isminde bir kızı vardır. Eşi ile çocukları olmayan Suna Kıraç 29 Kasım 1984 doğumlu İpek Kıraç’ı 1 Şubat 1985 yılında evlat edinmiştir.

Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekili’dir. Suna Kıraç’ın Semahat Koç, Rahmi Koç ve Sevgi Koç isimlerinde bir ablası, bir kız kardeşi ve birde abisi vardır.

1997 yılında Türkiye’de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yapmış olduğu hizmetler nedeni ile dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

2000 yılından bu yana yakalandığı ALS hastalığı ile mücadele eden Kıraç çevresindeki kişiler ile sadece göz teması kurarak iletişimini sağlamıştır. Konuşmak istediğinde karşısına koyu renkler ile yazılmış 29 harflik alfabenin konulduğunu ve hemşirelerin harfleri tek tek gösterip Kıraç’ın göz kırparak onaylayıp kelimelerle cümleleri oluşturduklarını ve söylemek istediklerini bu şekilde anladıklarını ifade etmişlerdi.

2020 yılının Eylül ayında ise Suna Kıraç 79 yaşında iken mücadele ettiği ALS hastalığı sebebi ile hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz