KimNereli.net

Şule Yüksel Şenler

Şule Yüksel Şenler Kimdir?

Şule Yüksel Şenler
Gerçek adı: Şule Yüksel Şenler
Doğum Tarihi: 29/05/1938
Ölüm Tarihi: 2019-08-28
Eğitim Durumu: Ortaokul
Burç: İkizler
Meslek: Gazeteci Yazar
Doğum yeri: Kayseri

Şule Yüksel Şenler Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Şule Yüksel Şenler hakkında merak edilen yazarlık kariyeri, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1938 yılının Mayıs ayında Kayseri’de dünyaya gelen Şule Yüksel Şenler baba tarafında aslen Kıbrıs’lıdır, Çok küçük yaşlarda iken ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır.

3 kız ve 3 erkek, 6 kardeştir. Babası Hasan Tahsin Bey memur olarak bir çok ilde çalışmış bu sebeple 6.5 yaşına kadar Karabük’te yaşamıştır. Annesi Mihriban Ümran Hanım o dönemde makyajlı, şapkalı, manikürlü, pedikürlü modern bir hanım’dır. O dönemde ailede yapılması ve uyulması gereken balo, çaylar vs. her biri itina ile düzenlenirmiş. Bir abisi Lise döneminde İslami bir çevre edinir ve sohbetlerine dahil olur. Ardından namaz kılmaya başlar, abisinin evde namaz kıldığını gören Şule Şenler ise şaşırıp bu durumu babasına anlatır. Evlerinde ilk defa böyle bir olayın cereyan etmesi abisinin, babası Tahsin Bey’den uyarı almasına sebep olur. Ancak abisi durumu kabullenmez annesine de kapanması için sık sık uyarılarda bulunur.

Koca Ragıp Paşa Ortaokulu 2. sınıfında iken annesinin rahatsızlanması sonucu okuldan ayrılmak zorunda kalmıştır. Eğitimine ara vermiş olsada kendisini geliştirmeye devam etmiş, bir yandan okumuş, bir yandan da yazmıştır.

İlerleyen süreçte abisinin de isteği ve ricası ile Risale-i Nur toplantılarına katılmıştır. Kısaca sürede Nur Cemaati’ne dahil olur, 1995 yılında görüntü ve düşüncesinin uyuşmadığını düşünerek tesettürlü giyinmeye başlar.

Yazarlık kariyerine ise Safa Önal’ın hazırlamış olduğu Yelpaze Dergisi’ne Deneme ve öykülerini göndererek adım atmıştır.

Çok genç yaşta, henüz 21’inde iken Duyuşlar isimli köşeyi, Kadın Gazetesi bünyesinde yazmaya başladı. Ardından Peyami Safa ve Gökhan Evliyaoğlu gibi usta yazarların yer aldığı Yeni İstanbul gazetesinin gençlik köşesinde yazmaya başlamıştır.

Hayatının en büyük dönüm noktalarından birisi ise Risâle-i Nûr sohbetleriyle tanışması olmuştur. Düzenlenen toplantı, sohbet ve konferanslarda yaşamını sorgulamanın yanı sıra, İslam yolunda doğru bildiklerinden ödün vermemiş, Müslüman kadınların sesi olmuştur. İlerleyen süreçte Yeni İstiklal Gazetesi’nden Bugün Gazetesi’ne geçmiştir.

Şule Yüksel Şenler kitapları;

Her Şey İslam İçin
Duyuşlar
İslam’da ve Günümüzde Kadın
Gençliğin Izdırabı
Uygarlığın Gözyaşları
Kız ve Çiçek
Huzur Sokağı
Bize Ne Oldu
Hidaye, Kadın ve Evlilik

Özellikle Huzur Sokağı isimli kitabı binlerce kişi tarafından okunmuş bir best-seller olmuştur, ilerleyen yıllarda Birleşen Yollar ismi ile sinemaya aktarılmıştır.

2019 yılında Akciğer enfeksiyonu nedeni ile hastaneye kaldırılıp yoğun bakıma alınmış ancak 28 Ağustos 2019 tarihinde 81 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Ömer Aygün 2 Eylül 2019

    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

Şule Yüksel Şenler
Gerçek adı: Şule Yüksel Şenler
Doğum Tarihi: 29/05/1938
Ölüm Tarihi: 2019-08-28
Eğitim Durumu: Ortaokul
Burç: İkizler
Meslek: Gazeteci Yazar
Doğum yeri: Kayseri
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

494.786 kez okundu

2.

Azad Yılmaz

484.237 kez okundu

3.

Beren Saat

423.181 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

393.922 kez okundu

5.

Tarık Akan

310.342 kez okundu

6.

Tarkan

258.516 kez okundu

7.

Volkan Demirel

239.800 kez okundu

8.

Emre Mor

215.108 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

214.073 kez okundu

10.

Ersay Üner

211.394 kez okundu