Sıtkı Ayan

Sıtkı Ayan son dönemde son dönemde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Recep Tayyip Erdoğan ile ticari ilişkileri ile gündeme getirdiği isim olarak dikkat çekmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ise Ayan ve şirketlerine İran’a yönelik yaptırımları delmekten yaptırım getirmiştir. Ünlü iş adamı hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sıtkı Ayan Kimdir?

Sıtkı Ayan girişimci, iş insanı. Sahibi olduğu ve isminin yönetim kurulunda bulunduğu 20’nin üzerinde şirketi, firması olduğu bilinmektedir.

Sıtkı Ayan Nereli?

Sıtkı Ayan aslen Sivas Gölova İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Çocukluk yılları doğup büyüdüğü memleketi Sivas’ta geçmiştir.

Eğitim Hayatı:

İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunudur. Daha sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur.

İlahiyat Fakültesi mezunudur ancak mesleki kariyerini mezun olduğu alan üzerine değil, girişimci ve iş adamı olarak devam etmiş, petrol işine girmiştir. Sudan ile İran’daki petrol sahalarında yaptığı çalışmalarla bilinmektedir. Ayrıca İran ve Türkmen doğalgazının Avrupa’ya taşınmasında büyük rol oynadığı belirtilmektedir.

2022 yılının Aralık ayında İran Devrim muhafızları için petrol satşı aracılığı yapmak ve kudüs gününe para sağlamakla suçlanmıştır. Bu nedenle ABD Hazine Bakanlığı Türk iş adamını yaptırım listesine aldığını duyurmuştur.

Sıtkı Ayan’ın Bahaddin Ayan adında bir oğlu olduğu biliniyor. Ünlü iş insanın yönetim kurulunda bulunduğu ve ortak olduğu şirketlerin sayısının 20^’den fazla olduğu biliniyor.

Ünlü iş adamının sevgilisi kim evlimi? sorusu da merak konusudur. Çok geçmiş yıllarda Elif Dürüst ile sevgili oldukları yönünde haberler ile gündeme gelmiştir. Ayan’ın Bahaddin Ayan isminde bir oğlu vardır. Borsa şirketleri, firmaları ise şu şekildedir.

Sahibi ve Ortaklığı Olduğu Şirketler:

Tay Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş
Som Petrol
Aktau Petrol Ticaret A.Ş
Gent Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş
Somas Enerji ve Ticaret Sanayi A.Ş
SMS Gemi İnşa Sanayi A,Ş
Turang Transit
Bylan Uluslararası Ticaret ve Gayrimenkul
Emas Doğalgaz Sanayi
TRG Petrol Ticaret
ASB Grup Enerji
Aska Enerji
Gent Petrol Dış Ticaret
Samed Petrol
Saor İnşaat
Anka Enerji
Perlite Enerji
Alan Enerji
Başlam Nakliyat

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz