Sara Pardo

Sara Pardo Azınlıklar & Etnik Gruplar, Çocuk & Gençlik kategorilerinde bir çok eser kaleme almıştır. Hakkında merak edilenler, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sara Pardo Kimdir?

Sara Pardo rehber, turizmci, araştırmacı ve yazar olarak uzun yıllar çalışmalarda bulunmuştur. 4 kardeştir ve ailenin en küçüğüdür. Eşinin ismi Jaki Pardo’dur. Bu evliliğinden Diş Hekimi Albert Pardo ve Psikolog Prof. Dr. Sonia Amado isminde kızı vardır. Ayrıca 3 torun sahibidir. Amerikan Kız Koleji’nde okurken Jaki Pardo ile nişanlanmış mezun olur olmaz da evlenmiştir.

40 sene turizm rehberliği yapmıştır. Ayrıca 1998 ve 2006 yılları arasında, Yahudi cemaati yönetiminde çalışmıştır. 3 havranın restorasyon çalışmalarını organize etmiş, cemaatin binlerce din kitabı ve değerli tekstil ürünlerini korumaya almıştır. İzmir tarihi ve Yahudi Kültürü üzerine konferanslar, paneller, seminerler ve STK yararına kent gezilerini düzenleyip katılmıştır.
Sara Pardo

Sara Pardo Nereli?

Sara Pardo İzmir Aşığı sıfatı ile tanınmaktadır. Aslen doğma büyüme İzmir’lidir. Annesi İzmir kökenli, babası ise 1922 yılında Manisa’dan İzmir’e göç etmiş ve annesi ile İzmir’de evlenmiştir.

2000 senesine kadar profesyonel tur rehberi olarak çalışmıştır. Aktif rehberlik hayatını sonlandırdıktan sonra, kent tanıtımlarında gönüllü yer almıştır. Gençlere, çocuklara İzmir’in tarihini çizgi roman kitapları ile anlatmıştır. Bugüne kadar biriktirdiklerni ise ilk etapta Efes – Arının Gizemi isimli kitabında toplamıştır. 9 yaş üstü çocuklara, gençlere, yetişkinlere Efes Antik Kenti’ni çizgi roman tekniği ile anlatmıştır.

1960 yılında evlenen Sara Pardo, o dönemde eşinin sigortacılık yaptığını dile getirmiştir. Daha sonra vapur acenteliği yapan eşinin Kuşadası’nda çalışacağını ve turizmcilik ile de o zaman tanıştığını belirtmiştir.

Uzun bir süre profesyonel tercüman rehber olarak çalışmış, İzmir Yahudileri hakkında araştırmalar yapmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kendisine “Tarihe Saygı Ödülü” verilmiştir. Çocuklar için yazdığı Efes: Arının Gizemi başlıklı çizgi romanı 5 ayrı dile çevrilmiştir. Yazar yerli ve yabancı birçok ödülün sahibi ve gerçek bir İzmir sevdalısı olarak tanınmaktadır.

Göç bölgelerinde kent bilincini, sevgisini aşılamak; sanata teşvik etmek için çalışmalar yapmaya ve sponsor olmaya devam etmektedir. IW 244. Bölge Federasyonu, “Ege IW Kulübü” ve “Cam Merkezi Barış Çocuk Senfoni Orkestrası Derneği” kurucu üyesidir. Resmi makamlardan; hahambaşılıktan; STK, kulüp, dernek ve okul yönetimlerinden; uluslararası kuruluşlardan çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

Sara Pardo Kitapları

 • Sevgili İzmir Beni Tanı: Dünden Yarına İzmir Yahudileri
 • Öykülerin İzinde Smyrna’dan İzmir’e
 • Efes: Arının Gizemi
 • Ephesos The Mystery of the Bee (İngilizce)
 • El Misterio de la Abeja (İspanyolca)
 • Efeso Il Mitero dell’ Ape (İtalyanca)
 • Ephese : Le Mystere De L’Abeille (Fransızca)
 • Evvel Zaman İçinde Bergama

 • Cevap Yaz

  Lütfen yorumunuzu girin!
  Lütfen adınızı buraya giriniz