Şaban Ali Düzgün

0

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Şaban Ali Düzgün aslen Gümüşhane’lidir.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olmuş, ardından Yüksek Lisans yapmış, İngiltere’de School of Oriental and African Studies’de çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Nesefi ve İslam Filozoflarında Allah Alem ilişkisi adı ile Doktorasını tamamlamış, Roma Gregoryan Üniversitesi’nde ve Washington Georgetown Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

2005 yılında Profesörlük ünvanını alan Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, Fulbright Muslim Scholar olarak Birmingham Southern College’da öğretim üyesi olarak çalışmış, Alabama Üniversitesi, Montevallo Üniversitesi ve Samford Üniversitelerinde ders ve seminerler vermiştir.

Uluslararası Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesindede dersler veren Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, Fulbright Türkiye Seçici komisyon üyesi, İngilizce İlahiyat Bölüm Başkanlığı gibi görevleride üstlenmiştir.

Günümüzde İnternet Kelam Araştırmaları dergisinin editörlüğünüde sürdürmektedir.

Bazı eserleri ise, Sarp Yokuşun Eteğinde İnsan, Dini Düşüncede Gelenek, Dönüşüm ve Gelecek, sosyal Teoloji, Kimliksiz Hakikatler, Çağdaş Dünyada Din ve Dindarlar, Dini Düşüncede Sorunlar ve Yorumlar, Dini Anlama Kılavuzu, İslam İnanç Esasları, Seyyid Ahmed Han ve Entellektüel Modernizmi, Din Birey ve Toplum, Maturidi’nin Düşünce Dünyası, Allah, Tabiat ve Tarih.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz