Petra Laszlo

Petra Laszlo Suriyeli mülteciye çelme takan gazeteci olarak hatırlanmaktadır. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısac hayatı ve biyografi bilgileri.

Petra Laszlo Suriyeli Mülteciye Çelme Takan Gazeteci Kimdir? Nereli?

Uzun yıllar Suriyeli kıza çelme takan gazeteci, Suriyeli Mülteciye Çelme Takan gazeteci olarak hatırlanmaktadır. 8 Eylül 2015 tarihinde Macaristan’ın Röszke kentinde, Avrupa göçmen krizi sırasında, Macar kameraman Petra Laszlo’nun sınır polisinden kaçan mültecileri tekmelediği görüntülenmiştir. Maçar asıllı gazeteci ve kameramandır.

Olayın görüntülerinin medyada ve internette yayılmasının ardından görevinden alınmış, 1 Eylül 2016 tarihinde barışı bozma suçu ile yargılanmış ve suçlu bulunmuştur. Ancak 2018 yılında Macaristan’daki en yüksek mahkeme kararı bozarak Petra Laszlo‘yu aklamış ve suçsuz olduğu kararına varmıştır.

Başsavcı Zsolt Kopasz yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirmiştir.

Sanığın şiddet içeren eylemleri yaralanmaya neden olmadı, ancak davranışı, olay yerinde bulunan halk üyelerinde infial ve infial uyandırabilirdi.

Mahkeme kararında, başvuranın eylemlerinin sadece kabahat teşkil eden bir kabahat teşkil ettiğini belirtmiştir. O zamana kadar, kabahatler için zamanaşımı süresi çoktan sona ermişti ve bu nedenle dava kapanmıştı.

Olay yaşandığı esnada olayı Alman muhabir Stephan Richter Twitter hesabından “bir kızı tekmelediğini ve çocuk taşıyan adamı çelme taktığını” gösteren bir video yayınlamış ve tüm dünya bu görüntüler ile gözlerini Laszlo’ya çevirmiştir.
Petra Laszlo3

Petra Laszlo Açıklamasında Ne Dedi?

Gazeteye verdiği demeçte, “Onu sadece korktuğum için ittim. Bir çocuk olduğunu görmedim. Böyle olduğu için üzgünüm” Olaydan bu yana hayatının asla eskisi gibi olmadığını ve kendisine “kalpsiz, ırkçı, çocukları tekmeleyen bir kameraman” lakabı takıldığını, işinden kovulduğunu ve skandalın ardından nefret edenler tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Gazeteye verdiği demeçte, “Kesinlikle hayatımın mahvolduğunu söyleyebilirim. Bir iş bulup en çok sevdiğim şeyi yapabilmem pek olası değil” dedi.

Her ne kadar böyle bir açıklama yapmış olsada söyledikleri gerçeği yansıtmamaktadır. Kaydedilen görüntüler video ve resimler kendisinin ne kadar insani yönden zayıf bir karaktere sahip olduğunu açıkça göstermektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz