Orhan Uğuroğlu

Orhan Uğuroğlu uzun yıllardır gazetecilik mesleğini hakkı ile yerine getiren usta isimlerdendir. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Kimdir? aslen nereli? evli mi? Kısaca hayatı ve biyografisi.

Aslen Kahramanmaraş’lı, Ankara Çankaya Bahçelievler doğumludur. Duayen gazeteci Orhan Uğuroğlu 50 yıldır gazetecilik mesleğini sürdürmektedir. Günümüzde Yeniçağ Yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Babası Faik Uğuroğlu ve eski gazetecilerden, Merhumlar Çınar Gümüşel, Kemal Ararat ile Ahmet Tekeş’in vermiş olduğu eğitim sonrası gazetecilik mesleğinde yetişmiştir.

1969 yılında gazetecilik mesleğine adım atmış 12 sene Yeni Tanin Gazetesinde çalışmıştır. Ardından 1981 senesinde Haldun Simavi’ye ait Günaydın Gazetesinde 10 sene görev almıştır. 1990 yılından 2005 yılına kadar Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star Tv’de Ankara Temsilcisi olarak görev yapmıştır.

1997’den 2005 yılına kadar Star Tevizyonun’nda “Söz Hakkı” adlı canlı yayını hazırlamış ve sunmuştur. RTÜK’den tek bir ceza almayan Türkiye’nin ilk ve tek canlı yayın programıdır. RTÜK tarafından kendisine takdir yazısı gönderilmiştir.

Merhum Yaşar Nuri Öztürk ile Türkiye’nin Diva sanatçısı Bülent Ersoy’u Söz Hakkı canlı yayınında bir araya getirdiği program’ın kırdığı reyting rekoru hala hiç bir televizyon tarafından geçilememiştir. Canlı yayına o kadar büyük bir ilgi olmuştur ki, Türk Telekom’un Avrupa Yakası santralinde kilitlenme meydana gelmiştir.

Özel Televizyonların kurucularından Orhan Uğuroğlu;

Anayasa değişikliği ile Radyo ve Televizyonların özel yapıya kavuşmasında, öncülük etmiştir. Merhum Başbakan Süleyman Demirel’e Davos’ta Star1 Magic Box Televizyonunun yayınını ve ana haberini izlettirdi. Demirel’in daveti ile odasında uydu yayıncılığını anlattı ve Demirel’in, “Orhan Ankara’ya gelince bana gel Anayasa’yı değiştirelim, çünkü Defacto bir durum var, Anayasa ve yasalar ile bu teknolojileri engelleyemeyiz, serbest bırakmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Dönemin basından sorumlu Devlet Bakanı Merhum Yıldırım Aktuna ile çalışmaya başlayan Uğuroğlu 3984 sayılı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yasasının çıkartılması ve Anayasa değişikliği çalışmalarında bakanlar ve bürokratlar ile birlikte görev yapmıştır.

2014 yılının Ekim ayından, 2019 yılının Ekim ayına kadar Sonsöz Gazetesi Genel Koordinatörü ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak çalışmıştır.

Bir dönem Anadolu Ajansı’nda (AA) yönetim kurulu üyesi olan Orhan Uğuroğlu, Bahçelievler Ulubatlı Hasan İlkokulu, Bahçelievler Deneme Lisesi ardından Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunudur. Fenerbahçe Üyesi aynı zamanda sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Doğuş Kuşman Uğuroğlu ile evlidir. Üniversite döneminde eşi ile aynı okulda okumuş ve tanışmıştır.

Çok sayıda basın meslek kuruluşunda, yılın gazetecisi, yılın foto muhabiri, yılın televizyoncusu ödülleri almıştır. Çeşitli televizyonların canlı yayınlarına katılarak (CNN Türk, Halk Tv, Global Tv, KRT, Ulusal Kanal, Tv100 gibi bir çok kanalda yorum yapmaktadır.

Sosyal medya hesapları;

Facebook hesabı; https://www.facebook.com/ouguroglu
İnstagram hesabı; https://www.instagram.com/orhanuguroglu/
Twitter hesabı; https://twitter.com/orhanuguroglu
Website; https://uguroglu.com/

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz