Nevval Sevindi

Nevval Sevindi Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümünden mezun olmuştur. Yazar ve Antropolog kimliği ile tanınmaktadır. Üniversitesi öncesi İzmir Türk Koleji’ni tamamlayan Nevval Sevindi’nin evlenmeden önceki soyadı Çizgen’dir. İlk evliliği döneminde eşi ile birlikte 3 yıl İran’da yaşamıştır.

Klasik Antropoloji ve Antik Yunanca üzerine Yüksek Lisans yapmış, Bayındırlık ve İskan Bakanlığında Araştırmacı ve Bakan Danışmanlığı, özel bir bilgisayar firmasında pazarlama direktörlüğü, Çukurova Bölgesi Gelişim Projesi ile Coopers and Lybrand şirketinde uzman olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Geçmişten günümüze serbest yazarlığın yanı sıra gezi yazıları, roman eleştirileri, makale ve multivizyon senaryoları yazmıştır. İstanbul’da Pimapen Kültürevinin kurucusu ve yöneticilik görevini üstlenmiştir.

Diyalog isminde bir danışmanlık şirketi kurmuş ve Marmara Üniversitesinde Antropoloji ve kent planlaması konularında dersler vermiştir.

İkinci evliliğini ise Gazeteci Kerem Çalışkan ile gerçekleştiren Nevval Sevindi Yeni Yüzyıl Gazetesinde köşe yazarlığı, Samanyolu Tv’de programlar hazırlamış sunmuş, Zaman Gazetesinde yazmış, DYP’de ise aktif siyaset’e atılmıştır. Özellikle fetullah gülen’le New York Sohbetleri isimli kitap ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

İzmir doğumlu Nevval Sevindi’nin ailesi Osmanlı’nın çekildiği Girit’ten 1. Dünya Savaşı döneminde İzmir’e göç etmişlerdir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz