Nejla Kurul

Nejla Kurul Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı. Hakkında merak edilen tüm detaylar, eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nejla Kurul Kimdir?

Nejla Kurul Eğitim Sen Genel Başkanı, Akademisyen. Çocukluk ve gençlik yılları Eskişehir, İstanbul, Konya ve Almanya’da geçmiştir. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü (1985) mezunudur. Yine aynı üniversite’de 30 sene çalışmıştır.

Nejla Kurul Nereli?

Nejla Kurul doğma büyüme aslen Kayseri’lidir.
nejla kurul1 jpg

Kurul, 1994 senesinde kurulan ancak, 2001 senesinde kendini feshederek Eğitim Sen’e katılan Öğretim Elemanları Sendikası’nda (ÖES) 1 dönem yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Wisconsin Üniversitesi’nde 1 sene 2000 ve 2001 arasında konuk öğretim üyesi olarak çalışmalar da bulunmuş, yükseköğretimin siyasal ekonomisi konusunda araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Yükseköğretim Bürosu’nda 1 dönem çalışmıştır.

Kitapları:

Küreselleşme ve Üniversiteler
Adnan Gümüş ile birlikte Bologna Süreci Kime Hizmet Ediyor?
Eğitim Finansmanı ve çok yazarlı KHK Öyküleri
Başka Bir Eğitim Hikâyesi
Bireyin Gelişimi Toplum ve Doğa Etkileşimi Üzerine Sorgulamalar
Kamusal Eğitim: Eleştirel Yazılar

Ayrıca çok sayıda akademik dergi yanında, eğitim, bilim ve siyaset dergilerinde makaleleri yayımlanmıştır. Gazetelerde ve internet haberciliği yapan mecralarda yazılar yazmıştır.

7 Şubat 2017 tarihinde barış imzacısı olması nedeni ile 686 sayılı KHK ile yüzlerce meslektaşı ile birlikte üniversiteden ihraç edilmiştir. 2020 11. Olağan Genel Kurulu’nda seçilerek Eğitim Sen Genel Başkanı olarak göreve gelmiştir.

Resmi twitter ve instagram hesabı da @nejlakurul ‘dur.
nejla kurul2 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz