Musa Dinç

Musa Dinç hakkında son dönemde yazdığı Gül ve Düşün isimli kitap ile ilgili suç duyuruları gerçekleşmiştir. Hakkında ise aslen nereli? eğitimi, kitapları gibi bir çok soru merak konusu olmuştur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1960 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Musa Dinç aslen Diyarbakır’ın Çınar İlçesi Aşağı Konak Köyü nüfusuna kayıtlıdır. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini doğup büyüdüğü memleketi Dikarbakır’da tamamlamış, 1 sene Diyarbakır Öğretmen Lisesi’nde eğitim görmüştür.

19892 senesinde, Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Sağlık Memurluğu Bölümü’nü bitirmiştir. Ardından 1986 senesinde Anadolu Üniversitesi, AÖF İş İdaresi lisans Programını, 1992 senesinde ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ankara Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü Toplum Sağlığı Bölümü’nü 1. olarak tamamlamıştır.

Musa Dinç yayıncılık, editörlük ve yazarlık kariyeri;

2000 ve 2008 seneleri arasında Diclem Sahaf’ı kurmuş, yayımcılık ve editörlük hizmetlerini sürdürmüştür. Ardından yayımcılık kariyerini sonlandırmış ve editör olarak çalışmalarına devam etmiş, Aykırı Sanat, Damar ve Öğretmen Dünyası isimli dergilerin Diyarbakır temsilciliği görevini üstlenmiştir.

Ayrıca, Diyarbakır Sanatçılar ve Edebiyatçılar Derneği, Çukurova Yazarlar Derneği ve Türkiye Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu’nda görev alan Dinç, 2008’de Erzurum Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü bünyesinde Alan değişikliği kursuna katılarak, Sağlık-Tıbbi Laboratuvar Bölüm Öğretmeni olmuştur.

Geçmişten günümüze şiir, öykü ve makaleleri bir çok dergi ve gazetede yayınlanmıştır. 2010 ve 2011 seneleri arasında Orhan Kemal Öykü Yarışmasında Seçici Kurul Üyeliği. 2010 senesinde ise Kaygısız Abdal Öykü Yarışmasında Jüri Üyeliği yapmıştır.

Gül ve Düşün Kitabı;

2017 yılında Gül ve Düşün isimli bir kitabı yayınlanmıştır. Özellikle 2020 yılında okur severler tarafından fark edilen Gül ve Düşün isimli kitabında yer alan ifadeler nedeni ile hakkında suç duyurularında bulunulmuştur. Başta Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) olmak üzere çocuklar için kaleme alınan ve yüz kızartıcı ifadeler içeren nedeni ile suç duyuları devam etmektedir. Kitabın eğer varsa kütüphanelerden de kaldırılması, ayrıca gerçekleşmesi planlanan etkinlik vs. iptal edilmesi için de Milli Eğitim Bakanlığına başvurularda bulunulmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz