Mehmet Altan

0

Usta yazar ve gazeteci Çetin Altan’ın oğlu ve Ahmet Altan’ın kardeşi olan Mehmet Altan yazar, akademisyen ve gazetecidir. 1953 yılında Ankara’da dünyaya gelen Mehmet Altan’ın baba tarafı Kırım’dan göç etmiştir.

30 yıldan daha uzun bir süre akademisyen ve köşe yazarı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Genç yaşta Marksizm ile tanışan Mehmet Altan yatılı olarak İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okumaya başlamış Lise son’da Bakırköy Lisesine geçerek oradan mezun olmuştur. Henüz Lise eğitimi bitmeden 1971 senesinde evlenmiştir. Eşi Ümit Moran Adli’dir, bu evliliğinden Ömer isminde bir evladı vardır.

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde okumuş okurken de bir sigorta şirketinde çalışmaya başlamıştır. 1979 yılında burs kazanmış ve Lisanüstü ile Doktora çalışmaları için Fransa’ya gitmiş Paris 1. Pantheon Sorbonne Üniversitesi’nde uzman ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girmiş bir yıl sonra Doçent, 1993 yılında ise Profesör olmuştur. Geçmişten günümüze Sabah, Star, Cumhuriyet, Businessweek giki gazete ve dergilerde yazmıştır.

Kanatlı Karınca, Süperler ve Türkiye, Markstan Sevgilerle, Darbelerin Ekonomis, Matadorun Ölümü, Darbelerin Ekonomisi, İyi Adam Yayınları, Köylüler Ne Zaman Manşet Olur, İkinci Cumhuriyetin Yol Hikayesi, Hrant Dink Cinayeti, Milliyetçilik ve Çeteler, Kent Dindarlığı, Cami Kışla Parantezinde Türkiye, Uluslararası Ekonomi Politik, Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda, Paralel Paronaya ve Uzun Adamın En Uzun Günü isimli kitapların yazarıdır.

İlginizi Çekebilir :   Duygu Batu

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz