Mehmet Ali Önel

Mehmet Ali Önel hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mehmet Ali Önel, aslen Artvin’in Yusufeli ilçesinde dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv ve Sinema Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra aynı okulda lisans üstü eğitim almıştır ve bir süre öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

1990 yılında TRT’de yayınlanan ve yapımcılığını Uğur Dündar’ın üstlendiği “Hodri Meydan” isimli programda asistan olarak televizyonculuğa başlamıştır.

“Arena” programının çekirdek kadrosunda yer alan Önel, 1995 yılında “Arena” programı Kanal D’ye transfer olduğunda Yapım Koordinatörü olarak görevlendirilmiştir. 5 yıl boyunca görevini başarıyla sürdürdü. 2000 yılında ARENA programından ayrılmış ve “Haber Özel” isimli yepyeni bir haber programında yer almaya başladı.

2001 yılında Kanal 7’de “Deşifre” adlı haber programı hazırlayıp sunmaya başlayan Önel, 2002 yılında ise ekibiyle birlikte Star Tv’ye transfer oldu. 2009 yılında da Atv’ye geçence Önel, 2011 yılında a Haber’e geçmiştir.

1997 yılında New York Televizyon Festivali Yılın En Başarılı Televizyon Gazeteciliği Yarışmasına katılmış ve dünya çapındaki 2000 yapım arasından ilk beş finalist arasına girmeyi başarmıştır.

2015 yılında ekranlardan çekildiğini açıklayan Önel evli ve 3 çocuk babasıdır.

Mehmet Ali Önel Ödülleri;

1997 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yılın gazetecisi
1998 – İ.Ü İletişim Fakültesi öğrencilerinin oylarıyla yılın iletişimcisi seçildi.
1999 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti- yılın gazetecisi
2005 – Magazin Gazetecileri Derneği 13. Altın Objektif ödülü
2005 – Milliyet Gazetesinin Abdi İpekçi adına düzenlediği yılın gazetecilik ödülü
2005 – Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek ödül

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz