Makbule Atadan

Makbule Atadan, adını herkesin bildiği ve özellikle Mustafa Kemal Atatürk‘ün kız kardeşi olması sebebiyle hayatı merak edilen tarihi şahsiyetlerimizdendir. Hakkında ise genellikle aslen nereli? Ne zaman doğdu? Ne zaman öldü? Nerede doğdu? Nerede öldü? Eğitim hayatı gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Makbule Atadan, Hayatı ve Kısa Biyografisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün kız kardeşi olan Makbule Atadan, 1885 yılında Selanik’te doğdu. 1912-1913 yılları arasındaki Balkan Savaşları’nın ardından annesi Zübeyde Hanım ile birlikte İstanbul’a geldi. İstanbul’da abisinin kendileri için hazırladığı Akaretler’deki eve yerleşti.

Cumhuriyet kurulduktan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle Makbule ve Zübeyde Hanım Ankara’ya yerleştiler. Bir süre abisiyle birlikte yaşayan Atadan, daha sonra Çankaya Köşkü arazisi içerisinde yer alan ve kendisi için yaptırılan “Çamlı Köşk”te yaşamaya başladı. Atatürk’ün ölümünden sonra ise Makbule Hanım kendi köşesine çekilmek durumunda kaldı. Çamlı Köşk devlet tarafından satın alınarak kamulaştırıldı ve yabancı misafirlerin konakladığı bir alan haline getirildi.

Makbule Atadan, 1930 yılında Atatürk’ünde isteğiyle Fethi Okyar’ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’na girmişti. Bu partinin kısa bir süre sonra kapatılmasıyla birlikte Makbule Hanımın siyasi hayatı da sona ermiş oldu. Atadan 1935 yılında milletvekili Mecdi Boysan ile evlendi ve daha sonraki yıllarda boşandı. 1956 yılında 69 yaşındayken öldü.

Makbule Hanım’ın ağabeyi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili anıları “Büyük Kardeşim Atatürk” ve “Ağabeyim Mustafa Kemal” isimleriyle 1952 yılında yayınlanmıştır.

Atadan’ın, ağabeyi Mustafa Kemal ile ilgili anıları “Büyük Kardeşim Atatürk” (1952) ve “Ağabeyim Mustafa Kemal” (1952) adlarıyla yayınlanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz