Anis El Doleh

Anis El Doleh hakkında merak edilen gerçekler. Kısaca evliliği, hayatı ve biyografi bilgileri.

İran Şahı olarak 3000 yıllık İran Devleti’nin en uzun saltanatını süren Nasıreddin Şah’ın (Nasser al-Din Shah) 25 eşinden sadece birisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca Şah’ın hareminde 100 kadın bulunmakta idi. Harem içerisinde ilk fotoğrafçı bulunduran isim olarak tarihe adını yazdıran Nasıreddin Şah o dönem tüm fotoğrafları Anton Sevryugin’e çektirmiştir.

1848 senesinden itibaren tam 47 yıl hüküm süren Şah o dönemde haremine Anis El Doleh’i de katmış sonrasında ise evlenmiştir.

Anis El Doleh o döneme göre güzelliği ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Uzun yıllardır bıyıklı ve çirkin resimleri ile medyada yer edinen resimlerin aslında gerçek olmadığı ortaya çıkmıştır. İran Devrimi olmadan önce tiyatro oyunlarında kadınların oynaması ve sahneye çıkması yasak idi. O nedenle de erkekler kadın kılığına girerek tiyatro yaparlardı. Altta bulunan resimler o döneme ait olan tiyatro oyunlarından alınan karelerdir.


Bazı kaynaklarda yine o yıllarda kadınların yüzündeki kıllarını almalarının yasak olduğu bu yüzden resimlerdeki karakterlerinde Doleh’e ait olduğu belirtilmektedir. Ancak bu bilginin doğruluğu teyit edilememiştir. Son olarak BBC tarafından yayımlanan kaynaklarda o dönemde kadınların çekilmiş fotoğraflarından ve resmedilişlerinden resimlerde yer alan kadınların Şah’ın haremine ait olduğu söylenmektedir.

Yine bir çok kaynakta Doleh’in aşırı güzel olduğu hatta ona 145 kişinin daha aşık olduğunu ve hatta bu kişilerden 13 tanesininde aşklarından intihar ettikleri belirtilmektedir.

Nasıreddin Şah Avrupa’yı ziyaret eden ilk modern Pers hanedanı olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Persçe, Almanca, Fransızca ve Felemenkçe dillerini bildiği de belirtilmektedir. 16 Temmuz 1831 doğumlu olan Şah 1 Mayıs 1896 tarihinde suikast sonucu öldürülmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz