Lütfü Özel

Lütfü Özel katıldığı canlı yayın spor programları ile dikkat çekmiştir. Hakkında merak edilenler. Kısaca eğitimi, hayatı, memleketi, biyografi ve hayatı.

Lütfü Özel Kimdir?

Lütfü Özel gazeteci, yazar, muhabir, haber müdürü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (A.Ü. SBF) mezunudur. 1979 yılında başladığı Yankı Dergisi çalışma hayatına, Nokta, Erkekçe, Kadınca, Bilim ve Toplum Sanat dahil 10’un üzerinde dergiyi bünyesinde barındıran ve yayınlayan Gelişim Yayınları Grubu’nda çalışmıştır.

Daha sonra Aktüel, Para, Power dahil bir çok dergiyi barındıran Sabah Grubu, ardından Söz Gazetesi, Günaydın Gazetesi, Milliyet, Meydan, Radikal, Fanatik, Yeni Yüzyıl ve Sabah Gazetelerinde çalışmıştır. Buralarda muhabir, istihbarat şefi, haber müdürü, yazı işleri müdürü ve Ankara temsilcisi olarak görev yapmıştır.

1990 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu, TRT 1,2,3 ve 5. TV Kanallarıyla, aralarında NTV, NTVSPOR, CNN TÜRK, ATV, A HABER, A SPOR’un da bulunduğu pek çok kanalda spor yorumcusu olarak yer almıştır.

2013 ve 2015 yılları arasında TRT SPOR Kanalı’nda SPOR MANŞET isimli programda yorumcu olarak görev yapmıştır. 2015 yılının Ocak ayından 2017 yılının Ekim ayına kadar TRT SPOR Kanalı’nda Spor Stüdyosu – Dürüst Oyun programında yorumcu olarak yer almıştır.

2015 ve 2017 yılları arasında, 3 sene TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda bir saatlik Sportif Gündem isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

İletişim Yayınları tarafından yayınlanan Trabzonspor isimli kitapta, Ankara Barosu’nun hazırladığı önemli hukukçulara adanmış beş “armağan” kitapta ve Gazi Üniversitesi’nin hazırladığı “futbol” isimli kitapta bölüm yazarı olarak yer almıştır.
lutfu ozel1 jpg

Lütfü Özel Nereli?

Lütfü Özel aslen Rize doğumludur.

Usta isim, çok sayıda Türkiye Spor Yazarları Derneği, Merkez Hakem Kurulu seminerlerine katılmış ve katılmayada devam etmektedir. Çok sayıda ulusal ve uluslararası spor, spor hukuku, olimpiyat konulu seminer/panel vb. toplantılarda yer almış, almayada devam etmektedir.

Ayrıca Ankara Barosu, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Spor Federasyonları, Devlet ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, TRT gibi pek çok kuruluşta spor konulu toplantılara konuşmacı ve oturum yöneticisi olarak katılımlarını sürdürüyor.

Uluslararası Scouting sertifikası sahibidir.

2002 ve 2018 yılları arasında, açıldığı yıldan, kapandığı tarihe kadar 16 sene aralıksız VATAN Gazetesi Ankara Bürosu’nda muhabir, spor servisi şefi ve yazar olarak görev yapmıştır.

Son Koalisyon Hükümeti’nin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü’nün resmi danışmanlığını da yapmıştır.

Limitsiz Spor Dergisi’nin yönetimi ve yazı kadrosunda yer alan Özel, 2014 ve 2015 öğretim yılından bu yana Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Spor Gazeteciliği dersi vermektedir.

2002 yılından bu yana ise Satranç Federasyonu Yönetim ve Disiplin Kurulu üyesi olarak görev yapmakta ve yapmayada devam etmektedir.

Usta isim, spor gazeteciliği üzerine pek çok ödülün sahibi olmuştur.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği üyesidir. Son dönemde TRT Spor ekranlarında Levent Özçelik ve Erdoğan Arıkan ile birlikte canlı yayın spor programında yer almaya devam etmektedir.

Lütfü Özel Evlimi? Eşi Kim?

Lütfü Özel TRT Haber Merkezi spikeri Gülden Özel ile evlidir. Bu evliliğinden Hasan Özel isminde bir oğlu vardır. Resmi twitter hesabı @lutfuozel ‘dir.

Kaynak: http://lutfuozel.com/kimdir/
lutfu ozel2 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz