Lütfü Akdoğan

blank

Türkiye’nin ilk savaş muhabiri, orta doğu uzmanı, gazeteci, yazar Lütfü Akdoğan 1930 yılında Hatay Antakya Samandağ İlçesi’nde dünyaya gelmiştir.

Hukuk üzerine okumuş ancak daha sonra gazetecilik, yazar ve siyasetçi kimliği ile hayatını devam ettirme kararı almıştır.

İlköğretim eğitimini Fransızca ve Arapça okuyarak tamamlamış ardından 1943 senesinde Haydarpaşa Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir.

Üniversite’nin ardından Yeni Sabah’ta Polis Adliye ve savaş muhabiri olarak çalışmaya başlamış ardından Tercüman, Akşam Gazetesi, Yeni İstanbul gibi gazetelerde çalışmıştır.

Tanin isimli gazeteyi çıkarmış ancak politik sebeplerden dolayı kısa sürede kapatmak zorunda kalmış ve tekrar Tercüman Gazetesine geçiş yapmış ve o dönemde çöküşte olan Tercüman Gazetesi için yapılan yenilikler ile dönemin en tirajlı gazetesi haline gelmesinde büyük rol oynamıştır.

1965 yılından itibaren 4 sene Adalet Partisi Konya Milletvekilliği yapan Lütfü Akdoğan bu dönemdede gazetecilik mesleğini sürdürmüştür.

Bugüne kadar yazmış olduğu bazı kitapları, Molla Mustafa Barzani Anlatıyor, Krallar ve Başkanlarla 50 Yıl, İslam’ın Özü, Karanlıktan Aydınlığa & Yeni Bir Dünyaya Doğru, Osmanlı İmparatorluğu’nu Yıkan Casus Kadın Sarah, Geleceğin Yüzyılı, Efsane Cengo 14 ve Türkiye Nereye.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz