KimNereli.net

Kemal Gözükara

Kemal Gözükara Kimdir?

Kemal Gözükara
Gerçek adı: Kemal Gözükara
Doğum Tarihi: 1928 (92 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Münevver Gözükara ile)
Meslek: Girişimci İş Adamı Matematikçi Öğretmen
Mezuniyet: Gazi Üniversitesi
Doğum yeri: Elbistan Kahramanmaraş

Kemal Gözükara Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Kemal Gözükara hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, iş hayatı, kariyeri ve kısaca biyografi bilgileri.

1928 yılında Kahramanmaraş, Elbistan ilçesi Eldelek Köyü’nde dünyaya gelmiştir. İlerleyen yıllarda Öğretmen Okulu sınavlarını kazanarak Adana Düziçi Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur. Daha sonra Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi’ni tamamlamış ve Matematik Öğretmeni olmuştur.

Uzun yıllar Elbistan Mükremin Halil Lisesi ve Bahçelievler İzzet Ünver Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak eğitim vermiştir. Ancak öğretmenlikten gelen gelir ile ekonomik ideallerini gerçekleştiremeyeceğini anlamış ve çok sevdiği öğretmenlik mesleğini bırakmak zorunda kalmıştır. Daha sonra babasından aldığı paranın yanı sıra kendisine düşen pay olan bir tarlayı da satarak ihracatçı olmuştur. Bu ticarette kazandığı paralar ile inşaat işine giren Kemal Gözükara bir çok arsa almış ve İstanbul’daki rant ile işleri büyütmeyi başarmıştır. 4 sene deri konfeksiyon ürünleri ihracatı yapmış, ardından Arel Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş.yi kurmuştur.

İlk inşaat işini İstanbul Bahçelievler Yenibosna Radar 1982 yılında satın aldığı bir arazi ile yapmıştır. Burada 3000 konutluk Arel Sitesi’ni yapmış ardından yine aynı yerde 1987 yılında Arel Koleji’nin temelini atmış ve 1989 ‘da tamamlamıştır.

En son 70 milyon dolara yakın bir harcama ile Arel Üniversitesi Tepekent Kampusu’nu tamamlamıştır. Kampus’te 4200 öğrenci ders başı yapmış yaklaşık olarak 1000 kişilik istihdamı olan bir eğitim grubunu yönetmiştir.

Günümüzde Arel Koleji sahibi ve Arel Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı’dır.

Eşi Münevver Gözükara’dır ve eşi ile hem hemşeri, hem de meslektaştır. Kasabalarının birbirine yakın olduğunu eşinin de Maraş Öğretmen Okulu mezunu olduğunu belirtmiştir.

Kemal Gözükara ‘nın Arel isminin anlamı nedir sorusuna cevabı ise;

Memleketi Arapgir ve Elbistan’ın kısaltması diye cevap vermiştir. Zaman içinde eğitime yaptıkları katkılar ile rehber, eğitimde lider vasıfları AREL adının anlamını daha iyi tanımladığını dile getirmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu olan Pınar isminde bir kızı vardır. Diğer kızı İzlem Yıldız ise Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur ve üniversitelerinde Doçent olarak çalışmaktadır. Oğlu Özgür Gözükara ise ODTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Üniversitelerinde Müteveli Heyet Başkanlığı yapmaktadır.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Kemal Gözükara
Gerçek adı: Kemal Gözükara
Doğum Tarihi: 1928 (92 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Münevver Gözükara ile)
Meslek: Girişimci İş Adamı Matematikçi Öğretmen
Mezuniyet: Gazi Üniversitesi
Doğum yeri: Elbistan Kahramanmaraş
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

473.830 kez okundu

2.

Azad Yılmaz

416.040 kez okundu

3.

Beren Saat

415.300 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

357.489 kez okundu

5.

Tarık Akan

306.360 kez okundu

6.

Tarkan

252.150 kez okundu

7.

Volkan Demirel

235.909 kez okundu

8.

Emre Mor

211.237 kez okundu

9.

Ersay Üner

207.476 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

206.728 kez okundu