Kartal Tibet

Kartal Tibet uzun yıllar Türk sinema dünyasının usta oyuncuları arasında yer almış ismini altın harflerle sinema dünyasına yazdırmayı başarmıştır. Hakkında ise ekran severler tarafından genellikle aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eğitimi, oynadığı sinema ve diziler gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Kartal Tibet Kimdir? Nereli?

1938 yılının Mart ayında dünyaya gelen usta oyuncu aslen Ankara doğumludur. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden başarı ile mezun olmuş, uzun seneler doğup büyüdüğü Ankara’da tiyatrolarda sahne almıştır.

1960 senesinde Suat Yalaz tarafından yazılan çizgi roman karakteri Karaoğlan’ın sinemaya uyarlanmış olan Karaoğlan: Altay’dan Gelen Yiğit isimli sinema filminin başrol oyuncusu olmuştur. En son ise 1976 senesinde Tosun Paşa isimli filmin ardından sinema dünyasına veda etmiş ve yönetmen olarak kariyerine devam etmiştir.

O yıllarda Cüneyt Arkın‘da Kara Murat ve Malkoçoğlu roman karakterlerinin sinemaya uyarlanmış filmlerin başrolünü üstlenmiştir. Bu tarz macera ve aksiyon filmleri o yılların yanı sıra günümüzde de ciddi bir hayran kitlesine sahiptir ve sık sık ekranlarda yer almaktadır. Hal böyle oluncu o dönemde tatlı bir rekabet de kaçınılmaz olmuştur.

Karaoğlan: Baybora’nın Oğlu, Karaoğlan: Camoka’nın İntikamı, Karaoğlan: Bizanslı Zorba, Karaoğlan: Yeşil Ejder ve Karaoğlan Geliyor Kartal Tibet’in daha sonra devam ettiği projeler olmuştur. Oğlu Kanat Tibet‘de Tarkan: Gümüş Eyer sinema filminde Tibet’in çocukluğunu canlandırmıştır. Ayrıca Tarkan: Viking Kanı, Tarkan: Altın Madalyon ve Tarkan: Güçlü Kahraman serinin diğer filmleri olmuştur.

1993 ve 1997 seneleri arasında Süper Baba, 2007 senesinde Zoraki Koca ve 2008 senesinde Hayat Güzeldir gibi başarılı dizilerin yönetmenliğini yapmıştır.

Hem yönetmen, hem de oyuncu olarak geçmişten günümüze kadar bir çok ödülün sahibi olmuştur.

Ödülleri;

2006 – Antalya Altın Portakal Film Festivali Yıldırım Önal Anı Ödülü
2002 – Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü

Kartal Tibet ‘in Gündüz Tibet ile olan evliliğinden Kanat Tibet ve Kumru Tibet isimlerinde bir oğlu bir de kızı vardır.

Tosun Paşa, Cennetin Çocukları, Sultan, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Şark Bülbülü, Umudumuz Şaban, Zübük, Sevgi Dünyası, Gol Kralı ve Annem Annem isimli filmlerin yönetmenliğini yapmıştır. Ayrıca Bu filmlerden bazıları ile birlikte Duygu Çemberi, Arkadaşım ve Ben, Deli Deli Küpeli, Şendul Şaban, Sosyete Şaban, Şabaniye, Çarıklı Milyoner ve Davaro filmlerininde senaristliğini üstlenmiştir.

Kartal Tibet Ölüm Tarihi, Neden Öldü?

Usta sanatçı 2021 yılının Temmuz ayında 83 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz