Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın Türk sinema tarihinin usta ismi olarak adını altın harflerle sinema dünyasına yazdırmıştır. Hakkında ise bilinmeyenler sıkça merak konusu olmuştur. Kaç yaşında? evlilik hayatı, çocukları, kısaca hayatı ve özgeçmişi.

Cüneyt Arkın Kimdir?

Cüneyt Arkın 7 Eylül 1937 yılında dünyaya gelmiştir. Babası İstiklal Savaşı gazileri arasında yer alan Hacı Yakup, annesi ise Halise Hanım’dır. Yoksul bir ailenin evladı olan Cüneyt Arkın’ın gerçek ismi ise Fahrettin Cüreklibatur’dur. Annesi 1983’te, babası ise 1988 yılında yaşamlarını yitirmişlerdir.

Çocukluk yıllarında koyun gütmüş, ahır temizlemiş, bahçesinde ekip biçtiği çiçek ve ağaçlarla konuşarak yetişmiştir. Hayalleri arasında ise her zaman doktor olmak vardır.

Cüneyt Arkın Nereli?

Cüneyt Arkın aslen baba tarafından Eskişehir, Odunpazarı, Karaçay Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

Cüneyt Arkın Eğitim Hayatı;

Cüneyt Arkın İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilinin ardından 1958 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. Yatağı, tahta valizi ve yorganı ile İstanbul’un yolunu tutmuştur. Tıp eğitimini baba parası ile değil, devlet bursu ile okumuştur. O dönemde 75 lira burs parası almış, bir kaç arkadaşı ile birlikte İstanbul Fatihte bir göz odalı ev kiralamışlardır. Aldığı burs parası henüz ayın ortasında bitmekte, ardından ise Sarayburnuna giderek balık tutar ve karnını doyururdu.

Bu zor şartlar altında Tıp Fakültesinden mezun olan Cüneyt Arkın, yaz tatillerinde ise arkadaşları tatilleri için memleketlerine giderken, o hastanede kalarak pratik yapmıştır.

Aşağı Gureba’da cerrahi, Yukarı Gureba’da dahiliye, Haseki’de ise kadın doğum stajı yapmıştır. O dönemde maddi sıkıntısı da olduğu için bir hocası ona ek iş olarak ağır ve yatalak hastaların bakımı işini bulmuştur. Ancak hastaların altlarını almak ve değiştirmek o dönemde onun için işin en zor yanlarından birisi olmuştur.

Bir ara memleketine döner ve acı bir haber ile karşılaşır. Ablası Sıdıka hamilelik döneminde ilaç içmiş ve içtiği ilaçtan zehirlenerek yaşamını yitirmiştir.

Cüneyt Arkın Evlilik ve Aile Hayatı, Çocukları;

Cüneyt Arkın Tıp Fakültesinde tanıştığı Güler Mocan ile severek evlenmiştir. İkiside doktorluk mesleği ile uğraşmakta idi. 1966 senesinde Filiz isminde bir kızı olmuştur.

O yıllarda Eskişehir Uçak Fabrikası’nda tabip asteğmen olarak askerlik görevini yapmıştır. O arada Halit Refiğ, Cüneyt Arkın’ın bulunduğu yerde Şafak Bekçileri adlı filmin çekimini gerçekleştirmekte idi. Orada, Leyla Sayar, Nilüfer Aydan ve Göksel Arsoy gibi ünlü isimler ile tanışmıştır. Daha sonra İstanbul’a gittiğinde Halit Refiğ kendisine Gurbet Kuşları filminde yer alması için oyunculuk teklifinde bulunmuştur. Ancak gönlünde Karacaoğlan gibi bir filmde oynamak yatmaktadır. Bunun için Suat Yalaz’ın yanına gider, ancak tipin bu rol için uygun değil, sert bir film cevabı alır.

Sinema hayatında yaralanmaları, kazaları;

Bu sözler üzerine ölüme meydan okurcasına bu rol için çalışır. Hatta vücudunda yaralanmadık yeri kalmaz, günümüzde ise hiç kimsede kendisinin gibi bir omurilik olmadığını, omuriliğinin zigzaklı olduğunu aktarmıştır. Toplam 33 kemiğinin bu filmlerin izini taşıdığını, bir filmde altıncı kattan atladığını, gerdikleri brandanın parçalandığı ve yere çakıldığını anlatan Arkın’ın bu olayda gözü şişer, eli parçalanır. Parande atarken beli sakatlanır bel fıtığı olur, sol ayağı kırılır. Ve daha bir çok kazanın sonucunda Malkoçoğlu bu şekilde doğar.

Artık Malkoçoğlu doğmuştur ancak setlerde o kadar çok vakit geçirir ki bu duruma eşi isyan eder. Bir yandan film çekimleri, bir yandan Anadolu’da hastaneler. Sonucunda 1964 yılında gerçekleştirdiği evliliği 1968 yılında son bulur.

1 Haziran 1968 yılında ise Betül Hanım ile bir arkadaş toplantısında tanışır. 22 Haziran 1970 tarihinde ikinci evliliğini gerçekleştiren Cüneyt Arkın’ın bu evliliğinden Murat ve Kaan isimlerinde iki evladı vardır.

O yıllarda setler, film çekimleri ve fırtınalı hayat sonucu içki ile tanışır. Eşi ise içki içmesine karşı çıkar. Çocukları olmadan hemen önce eşi ya içki ya ben diyerek rest çekmiştir. Karnımdaki çocuğuda alkolü bırakmaman halinde aldıracağım demesi üzerine mecburen alkolü bırakmıştır.

Bir dönem Eskişehir’de ANAP Partisi’nden milletvekili adayı olmuştur. Ciddi de bir oy kazanmasına rağmen bunun bir hata olduğunu belirtmiştir. Sebebi ise halka malolmuş bir sanatçısının siyaset ile ilgilenmemesi gerektiğini, artık politikaya, siyasete tövbeli olduğunu dile getirmiştir.

Cüneyt Arkın’ın hafızalara kazınan bazı sinema filmleri, Battal Gazi, Malkoçoğlu Cem Sultan, Dünyayı Kurtaran Adam, Küçük Kovboy, Çöl Kartalı, Gurbet Kuşları, İnsan Avcıları, Vatandaş Rıza, Kanun Adamı, Aşk ve Kin, Kartal Bey, Küskün Çiçek, Gırgır Hafiye, Canım Sana Feda, Kavga, Kara Murat, Son Kahramanlar, Emanet, Kartal Murat, Dayı, Kızım ve Ben, Osmanlı Kartalı, Kara Murat Fatihin Fedaisi ve Dökülen Yapraklar.

Cüneyt Arkın 28 Haziran 2022 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında hayata gözlerini yummuştur.


1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz