Judith Liberman

2

1978 yılında Fransa Paris’te dünyaya gelen Judith Liberman uzun yıllardır Türkiye’de yaşamaktadır bu nedenle çok iyi derecede akıcı bir şekilde Türkçe konuşabilmektedir. Fransız asıllı, Yahudi kökenli’dir.

Sanat Terapisti, masal anlatıcısı ve eğitmeni’dir. 14 yaşında iken masal anlatıcısı olmaya karar vermiş ve ilk Workshop’a katılmış topluluklarda masal anlatmaya başlamıştır.

Fransa Paris Konservatuarı’nda Giles Bizouernes yönetiminde profesyonel masal anlatıcılığı eğitimi almış ayrıca Pomona Üniversitesi Tiyatro bölümünde okumuştur. Pariste kurulan iki tiyatronun kuruculuk aşamasında yer almıştır. Bugüne kadar bir çok uluslararası festivale katılan Judith Liberman kitapçılarda, sahnelerde, galeri, park, kütüphane ve daha bir çok topluluğun olduğu alanlarda masallar anlatmıştır.

Ülkemizde ise UNESCO işbirliği ile masal anlatımının yeniden canlanması için çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca İstanbul’da masal anlatma geceleri, düzenleyip masal anlatıcısı olmak isteyen bireylere eğitim vermektedir.

NTV ekranlarında Masal Bu Ya isimli programı hazırlayıp sunan Judith Liberman insanların birbirleri ile bağlantı kurmalarına ve dünyayı değiştirmek adına masalların ilham kaynağı olduğuna inanmaktadır.

2017 yılında Masallarla Yola Çık isimli kitabı yayınlanmıştır.

Tüm bunların yanı sıra Judith Liberman’ın neden Türkiye’ye tercih ettiği merak konusudur. Çünkü Avrupa’daki kendi ülke ve ülkelerinde sigara, uyuşturucu, alkol ve cinsellik hat safhada iken aile yaşamının nerede ise yok olmaya yüz tuttuğu ve orada büyüyen çocukların mutluluğa aç bir şekilde yetiştiğini bildiği halde memleketinde değilde ülkemizde olduğu merak konusudur.

2 Yorumlar

  1. Hayırlı bir iş için gelmediğini düşünen eminim ki bir tek ben değilim. Ajan mıdır, kripto mudur veya herneyse. Bizim milleti saf buldu bunlar…

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz