Jamie Oliver

Jamie Oliver dünyanın en ünlü şef yani aşçıları arasında yer almaktadır. Hakkında ise kimdir? kaç yaşında? evli mi? iş hayatı ve kariyeri gibi bir çok soru merak konusudur.

1975 yılında İngiltere Essex’de dünyaya gelen Jamie Oliver’in burcu İkizler’dir. Anne ve babasının günümüzde de işlettiği The Cricketers isimli pub & restoranın bulunduğu Cambridge’de yetişmiştir. 8 yaşına geldiğinde anne ve babasının işlettiği restoranda çalışmaya başlamış, 11 yaşında ise mutfaktaki diğer personel gibi sebze ve meyveleri kesebiliyordu.

Ev Ekonomisi üzerine eğitim alan Jamie Oliver özellikle yaptığı yemeklere kattığı hava, süs ve harika görünümün yanı sıra ekonomik ve keyifli tarifler ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Şöhretinin asıl kaynağı lezzetli ve bir o kadar da hızlı tariflerdir. Pratiklik konusunda üzerine olmadığı düşünülen ünlü şef City and Guilds Of London Institute’de Ev Ekonomisi okumuştur.

Günümüzde bir çok ünlü aşçının yer aldığı televizyon dünyasında Jamie Oliver’in hazırlayıp sunduğu televizyon programları dünya genelinde 100’den fazla ülkede gösterilmektedir. Dünyanın her yerinde yayılan ünü ile bilinen Oliver ayrıca genellikle okullarda sağlıksız beslenme ve kötü yemek alışkanlıkları üzerine yapmış olduğu kampanyalar ve çalışmalar ile de her kesim tarafından takdir edilmektedir.

Jamie Oliver Türkiye’de açtığı restaurant;

İngiliz asıllı şef, sadece İngiltere’de değil, dünyanın bir çok yerinde restaurantlar açmış, Ülkemizde de bir dönem yatırım yaparak restaurant’ını faaliyete geçirmiştir. Her ne kadar tüm dünyada başarıları ile adından söz ettirmiş olsa da, İstanbul’da açmış olduğu mekan bir süre devam etmiş ancak, iflas etmekten kurtulamamıştır. Mekanı İstanbul, Zorlu Center’da Jamie’s Italian markası ile açılmıştı.


Bir çok yemek kitabının altına imza atmış, Satuday Times dergisinde köşe yazarı, Marie Claire dergisinde editör ve GQ dergisinde yemek editörü olarak yazarlık yapmaktadır.

1999 senesinde kendisine ait 15 öğrenci, o dönemde İngiltere Başbakanı olan Tony Blair tarafından yemek yapmaları için davet edilmişlerdir. 2013 senesinde Britanya kraliçesinin doğum gününde gösterdiği misafirperverlik ve hizmetleri nedeni ile İmparatorluğunun şeref üyesi ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

Jamie Oliver evliliği, eşi, çocukları ve aile hayatı;

2004 yılında çocukluk aşkı olan Juliette Norton ile evlenmiştir. Bu evliliğinden, Poppy Honey Rosie; Daisy Boo Pamela; Petal Blossom Rainbow isimlerinde üç kızı vardır. Bir de Buddy Bear Maurice isminde bir oğlu vardır. En son bir kızı daha olmuştur ancak ismi bilinmemektedir.

2018 yılında bir röportaj vermiştir. Yaptığı açıklama ile Türkiye’nin ve dünyanın fenomen aşçısı olan Nusret ile tanışmak istediğini belirtmiş, ona hayran olduğunu, yaptıkları ile kendisininde takdirini kazanan isimler arasında yer aldığını dile getirmiştir.

Web sitesi https://www.jamieoliver.com ‘da bir çok yemek tarifi, kitapları ve videoları ile paylaşımlarını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz