İsmail Beşikçi

İsmail Beşikçi Sosyolog ve yazar’dır, 1939 yılında Çorum İskilip’te dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Mezun olduktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Sosyoloji kürsüsünde asistan olarak çalışma hayatına atılmış 1965 yılında doktora yapmıştır.

Bu dönemde aynı bölümde bulunan Doçent Orhan Türkdoğan tarafından bölgecilik ve marksist propaganda yaptığı gerekçesi ile şikayet edilmiş ve sıkı yönetim mahkemelerince yargılanmış üniversite ile ilişiği kesilmiştir. 3 yıl cezaevinde yatmış ve 1974 affı ile serbest kalmıştır.

Devamında ise Kürt sorunu ile ilgili düşünceleri nedeni ile yargılanmış 8 kez hapishaneye girmiştir ve toplamda 17 yıl gibi bir süre hapis yatmıştır. Bugüne kadar toplam 36 kitap yazan İsmail Beşikçi’nin kitaplarından 32 tanesi Türkiye’de yasaklıdır.

2017 senesinde adına sahte bir twitter hesabı düzenlenmiş ve tweetler atılmış bu nedenle göz altına alınmış kısa bir süre sonra hesabın sahte olduğu anlaşılınca serbest kalmıştır.

İsmail Beşikçi aslen Çorum İskilip İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz