İhsan Oktay Anar

0

İhsan Oktay Anar hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? eğitimi, kitapları, yazıları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1960 yılında dünyaya gelen İhsan Anar aslen Yozgat doğumludur. Ortaokul eğitimi dönemine kadar Kocaeli İzmit’te okumuş ardından Ege Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Bu üniversitede Lisans, master ve Doktora’sını tamamlamıştır.

2011 yılında emekli olana kadar ise Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmüştür. Usta yazar, Edebiyatçılar Derneği ve Pen yazarlar derneği üyesi’dir.

Kafirler İçin Apologya isimli ilk öyküsü, Morköpük isimli dergi’de yayınlanmıştır. Ayrıca roman olarak ise, Puslu Kıtalar Atlası Hulki Aktunç’un önsözü ile okur severlerle buluşturulmuştur. Usta isim, tarihlerden yeni tarihler üreten adam olarak adlandırılmıştır. Tarihsel romanlar yazmaktan çok, tarihten yeni roman çıkaran ve sonucunda romanı yeniden tarihselleştiren yapıtlar yazmıştır.

Efrasiyab’ın Hikayeleri adlı eseri, Yurt dışında, İngiltere’de 476 oyuncuları tarafından sahnelenmiştir. İhsan Oktay Anar, müziğe de oldukça tutkundur. En çok bilinen ve sevilen eseri Puslu Kıtalar Atlası isimli kitabıdır.

Günümüzde yaşantısını mütevazi bir şekilde ailesi ile birlikte İzmir’de sürdürdüğü aktarılan usta yazar, kitaplarındaki başarısını eşsiz hayal gücü ve felsefik tavrı ile sağlamakta. Eşi’nin ismi ise Özlem Anar’dır.

Kitapları;

1995 – Puslu Kıtalar Atlası
1996 – Kitab-ül Hiyel: Eski Zaman Mucitlerinin İnanılmaz Hayat Öyküleri
1998 – Efrasiyab’ın Hikayeleri
2006 – Amat
The Book Of Devices
Yedinci Gün
Galiz Kahraman
Suskunlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz