KimNereli.net

Hasan Kahraman

Hasan Kahraman Kimdir?

Hasan Bülent Kahraman
Gerçek adı: Hasan Bülent Kahraman
Doğum Tarihi: 01/09/1957 (63 yaşında)
Eğitim Durumu: Profesör
Burç: Başak
Meslek: Akademisyen Yazar
Mezuniyet: Bilkent Üniversitesi Gazi Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi
Doğum yeri: Kars

Hasan Kahraman Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Hasan Bülent Kahraman hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1957 yılının Eylül ayında Kars‘ta dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimine doğduğu şehir Kars’ta başlamış ardından Ankara’da devam etmiştir. Ortaokul ve Lise’yi Ankara Koleji’nde tamamlamış ardından Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü’nden mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Ekonomi dalında Yüksek Lisans, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi dalında ise doktora yapmıştır. Hacettepe, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Hasan Bülent Kahraman araştırma alanları;

Siyasal kuramlar, sosyal kuram, yapısalcılık sonrası felsefe, Türk siyaseti, kültürel araştırmalar, görsel kuram, modern Türk edebiyatı ve Türkiye popüler kültürü diye devam edilebilir.

TÜSES, SODEV, Tarih Vakfı, Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Middle East Studies Association of North America üyesidir.


Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman günümüzde Kadir Has Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı ve Rektör yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman 1977’den bu yana bağımsız yazar ve sanat eleştirmeni olarak çalışmalarını devam ettirmektedir. 1992 ve 1996 seneleri içerisinde Kültür Bakanlığı Başdanışmanlığı, 1992 ve 1993 arasında ise Kültür Bakanlığı Yayınlar Dairesi Başkanı olarak görev yapmıştır. Uzun seneler Radikal Gazetesinde yazan Kahraman, ayrıca Rotterdam Belediyesi Sanat Kurulu üyeliği, Eczacıbaşı İstanbul Kültür Sanat Vakfı Danışma Kurulu, İstanbul Bienali Danışma Kurulu üyeliğinde yer almıştır.

Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu üyesi, Contemporary Istabul Yönetim Kurulu üyesi, Akbank Sanat Danışma Kurulu üyesi, Kadir Has üniversitesi bünyesinde yer alan Galeri KHAS’ın kürsörü ve yöneticisidir. 2015 senesinde Belçika Brüksel’de gerçekleştirilmiş olan Europalia Festivali – Türkiye’nin Sanatsal Direktörlüğünü üstlenmiştir.

Kitapları;

Türkiye’de Çağdaş Sanat, Kültür Tarihi Affetmez, Beyazlar Kirli (Kod: 1-A-76), Sanatsal Gerçeklikler, Olgular ve Öteleri, Bakmak Görmek Bir de Bilmek, Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu & Türkiye’de Modern Kültürün Oluşumu -1, Türkiye’de Yazınsal Bilincin Oluşumu, Türk Şiiri, Modernizm, Şiir, Kitle Kültürü Kitlelerin Afyonudur, Bir Sürekli Cehennem, ABD Bu 11 Eylül’ü Çok Sevdi, Türkiye’de Yazınsal Bilincin Oluşumu, Cinsellik, Görsellik, Pornografi, Cam Odada Oturmak, AKP ve Türk Sağı, Post-Entelektüel Dönem ve Edebiyat, Postmodernite İle Modernite Arasında Türkiye, Türk Siyasetinin Yapısal Analizi-II (1920-1960), Yahya Kemal Rimbaud’yu Okudu mu?, Katılımcı Demokrasi, Kamusal Alan ve Yerel Yönetim

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Hasan Kahraman
Gerçek adı: Hasan Bülent Kahraman
Doğum Tarihi: 01/09/1957 (63 yaşında)
Eğitim Durumu: Profesör
Burç: Başak
Meslek: Akademisyen Yazar
Mezuniyet: Bilkent Üniversitesi Gazi Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi
Doğum yeri: Kars
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

473.733 kez okundu

2.

Azad Yılmaz

415.565 kez okundu

3.

Beren Saat

415.233 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

357.218 kez okundu

5.

Tarık Akan

306.341 kez okundu

6.

Tarkan

252.099 kez okundu

7.

Volkan Demirel

235.877 kez okundu

8.

Emre Mor

211.206 kez okundu

9.

Ersay Üner

207.451 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

206.682 kez okundu