Günseli Kato

0

Günseli Kato hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? doğum tarihi, kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılında dünyaya gelen Günseli Kato aslen İstanbul’ludur. 1974 yılında Topkapı Sarayı Müzesi’nde Profesör Süheyl Ünver’in minyatür derslerine katılarak resme ilgi duymaya başladı. 1976 yılında Kato, ustasına yardımcı olarak aynı yerde öğretmenlik yapmaya başladı. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kaydoldu ve 1980 yılında mezun oldu.

Kato, 1981 yılında Japon Sato Bursu ile ödüllendirildi ve araştırma çalışmalarını Tokyo Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Profesör Hirayama Ikuo’nun danışmanlığında Geleneksel Japon Resim Bölümü’nde tamamladı.

1983 yılından itibaren Tokyo’daki kendi okulunda Türk minyatür sanatı üzerine dersler veren Kato, Türkiye’ye dönmeden önce 12 yıl İslam seramik sanatları uzmanı Takuo Kato’nun atölyesinde çalıştı. 1994 yılında Asahi Gazetesi Kültür Merkezi’nde “Günseli Kato-Türk Minyatür Dersleri” açıldı. Kato her yıl okulda ders vermeye devam ediyor.

Günseli Kato kısaca kariyeri;

Türkiye’ye döndükten sonra Kato, tarihi mekanlarda Türk ve Japon kültürlerinden unsurları harmanlayan eserlerle birçok sanat gösterisi gerçekleştirdi ve sergiler açtı. Kato, minyatür sanatının unsurlarını büyük ölçekli heykeller, tablolar ve diğer ortamlara yükselterek, geleneksel ve çağdaş kavramları ve formları bir araya getirerek zamanın, kültürün ve normların ötesinde bir mekan öneriyor.

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Işık Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Maltepe Üniversitesi Tarihi Sanat ve Kültür Sanat Bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Ayrıca Günseli Kato, Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Fakültesi’nde ders vermeye devam ediyor ve yeni AÇEV Anne Çocuk Vakfı projeleri. Kato, 2010 yılından bu yana ülkedeki farklı televizyon kanallarında sanat programları hazırlıyor ve ev sahipliği yapıyor.

Kaynak; http://www.gunselikato.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz