Ferruh Bozbeyli

Ferruh Bozbeyli hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Siyasi hayatı, kitapları, ölümü, eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Eğitim Hayatı

Anadolu’nun kalabalık bir ailesinin ferdi olarak 1927 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık Kazası’nda köy tahsildarı Babası Sıddık Bey’in oğlu olarak dünyaya geldi. Aile reisinin devlet görevi dolayısıyla zorunlu olarak eğitim hayatını şehirler değiştirerek geçirdi. Ortaöğretimini Islahiye, İskenderun sonrası 1947’de Antakya Erkek Lisesinde tamamlayarak buradan mezun oldu.

Ferruh Bozbeyli,  üniversite eğitimi için Anadolu’dan Türkiye’nin en önemli şehri İstanbul’a geldi. Taşradan büyük şehre gelen her genç gibi maddi sorunlar yaşadı. Eğitim masraflarını karşılamak için İ.E.T.T’de gece bekçiliği Yeşilçam sinemasında figüranlık gibi çeşitli düzensiz işlerde çalıştı.

Hukuk Mücadelesi

Ferruh Bozbeyli; 1960 askeri darbesi sonrası Demokrat Parti iktidarı döneminde hükümet içinde görev almış ve hükümeti desteklemiş bürokrat, aydın, gazeteci ve kanaat önderlerinin yargılandığı tarihe Yassı Ada mahkemeleri olarak geçen dönemde, henüz otuzlu yaşlarda çok genç bir avukat olarak Adnan Menderes ve arkadaşlarının müdafiliğini üstlenen ekip içerisinde yer almıştır.

Herkesin sindirildiği, halkın asker postalıyla korkutulduğu ve Türkiye demokrasinin derin yara aldığı bir dönemde milletine karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmiş ve asla doğru bildiklerinden vazgeçmemiştir.

Düşünsel Gelişimi

O zamanın her biri kendi alanında büyük şahsiyet olan zatlardan Abdülaziz Bekkine, M. Zahit Kotku, Ali Fuat Başgil, Nurettin Topçu, Necip Fazıl Kısakürek ve Samiha Ayverdi gibi ilim, edebiyat ve sanat muhitlerin şahsiyetlerle irtibat kurdu. Ruh dünyası ve siyasi düşüncesi buralardan aldığı fikriyat çerçevesinde şekillendi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1957 yılında başarıyla mezun oldu.

Ferruh Bozbeyli Siyasi Yaşamı

İstanbul’dan 1961’de milletvekili seçildi 1961-1962’de Adalet Partisi Meclis Grubu Başkan Vekili, 1962-1965’te TBMM Başkan Vekili, 1965-1970 yıllarında ise TBMM Başkanı olarak görev aldı.

Adalet Partisi’nde Genel Başkan Süleyman Demirel’e muhalif olan, 1970’te partisinden ve Meclis Başkanlığından ayrılan Bozbeyli, arkadaşlarıyla kurduğu Demokratik Parti’nin (DP) genel başkanı oldu. Demokrat Parti, Süleyman Demirel’in Adalet Partisi karşısında yeterli siyasi desteği almadı ve zaman içerisinde kan kaybetti.

Bunun sonucu olarak 1979 yılında partisinin (DP) genel başkanlığından çekildi ve aktif siyaseti bıraktı. Hayatının geri kalan kısmını, edindiği siyasi tecrübeleri gelecek kuşkulara aktarmak için kitaplarını yazmaya adadı.

28 Temmuz 2019 tarihinde vefat eden Ferruh Bozbeyli’nin cenazesi, 29 Temmuz Pazartesi günü i Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Devlet Mezarlığı’na defnedildi.

Eserlerinden bazıları

Türkiye’de siyasi partilerin ekonomik ve sosyal görüşleri, belgeler 1969

Türkiye’de siyasi partilerin ekonomik ve sosyal görüşleri-belgeler: parti programları 1970

Demokratik sağ 1976

Türkiye’de siyasi partilerin ekonomik ve sosyal görüşleri, belgeler 1977

Politika sınavı 1978

Alaca siyaset 2000

Yalnız Demokrat 2009

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz