Eşref Ziya Terzi

Eşref Ziya Terzi ilahileri, ezgileri, programları ile dikkat çeken isim olmuştur. Hakkında ise hayranları tarafından bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Eşref Ziya Terzi Kimdir?

Eşref Ziya Terzi müzisyen, oyuncu, tasavvuf ve ezgi sanatçısı. Çocukluk yılları İstanbul 4. Levent Sanayi Mahallesinde geçmiştir. 3. sınıfa kadar Levent’te oturmuş, ardından İstinye’ye taşınmıştır. Babasının işyeride orada olduğu için Sanayi Mahallesi ile irtibatını kesmemiştir.

Daha sonra İstinye sahilde bulunan Sarıyer İmam Hatip Lisesinden 1988 yılında mezun olmuştur. Bu dönemde kültürel etkinliklere katılmış, son sınıfta dershaneye gitmiştir. Daha sonra dershaneyi bırakmış buna rağmen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazanmış bir süre devam etmiş ancak okulu sevememiştir. Tekrar sınava girdiğini İstanbul dışını yazmadığını ancak İstanbul’da da bir okula giremediğini belirten Terzi İstanbul’dan ayrılamayacağını, 10’dan fazla ülke gezdiğini ancak böyle bir şehre rastlamadığını dile getirmiştir.

Eşref Ziya Terzi Nereli?

Eşref Ziya Terzi Bayburt’ludur. Baba tarafından aslen Bayburt Aydıntepe Kasabası nüfusuna kayıtlıdır.

Eşref Ziya Terzi Kaç Yaşında?

Eşref Ziya Terzi 53 yaşındadır. Nüfus cüzdanında doğum tarihinin 20 Temmuz 1969 yazdığını ancak annesinin kış ve soğuk bir ayda dünyaya geldiğini belirttiğini açıklamıştır. Doğum tarihi 24 Aralık 1969’dur.
esref ziya terzi3

Eşref Ziya Terzi Kariyeri;

Eşref Ziya Terzi 3 arkadaşı ile Çağrı isminde bir dergi çıkarmış, ardından yalnız kalmış ve bir süre tek devam etse de dayanamamış ve dergiyi kapatmıştır. O dönemlerde geceler düzenleyip ilahiler seslendirmeye başlayan Terzi, Dr. Ramazan Uçar’ın kendisine bir kaset projesinden bahsettiğini ancak müziğe mesafeli olduğunu bu nedenle kabul etmediğini söylemiştir. Sonrasında ise Alim ve Tağut isimli bant tiyatrosunun içinde iki eser olduğunu kendisinin eserleri seslendirmesini istediklerini ve arkadaşı İbrahim Tanrıkulu ile birlikte iki eseri okuduğunu bu şekilde stüdyo ile tanıştığını anlatmıştır.

Daha sonra evlenmiş ve eşi Nuran Terzi ile birlikte özellikle günümüz gençlerinin en fazla rağbet gösterdiği eserlerden olan Kalksam ve Dirilsem’i yapmış ve albüm hayatının dönüm noktası olmuştur.

Yüzbinlerce satan bu albümünün ardından baba olan Eşref Ziya’nın Burak ve Tarık isimlerinde iki oğlu, Büşra Sümeyye isminde ise bir kızı vardır. Ardından Uyan Artık, İnfilak, Dayan Mücahidim, Muhabbet Eriyiz, Bir Güneş Doğuyor 1 ve 2 albümlerini çıkarmıştır.

Arkadaşları ile radyo kurmaya karar vermiş, İstanbul Gaziosmanpaşa’da bir yer tutmuş ve Marmara Fm’i 1993 yılında kurmuştur. İlk başta sadece İstanbul’a yayın yapan Marmara Fm, daha sonra uydu aracılığı ile tüm Avrupa’ya yayın yapmıştır. Bu radyo’da yayın yönetmenliği yapmış, müzik çalışmaları ise sekteye uğramış ancak yinede Özgürlüğün Gölgesinde isimli bir çalışmasını severleri ile paylaşmış ve askere gitmiştir.

Askerliğini Amasya acemi birliği, Kars Sarıkamış’ta ise usta birliğini tamamlamıştır. Askerliğin ardından Marmara Fm’e dönmüş, yönetim kurulu üyesi görevini üstlenmiş, ardından Marmara Ajans’ı kurmuştur. Bu görev ile birlikte Hasret Gülleri, Sen Ağlama, Olmadı Dost, Eşref Ziya Klasikler 1 albümleri ile müzik kariyerini sürdürmüştür.

2005 yılında The İmam isimli sinema filminde başrol oynamıştır. Orta derecede Arapça ve İngilizce bilmektedir.

TRT ekranlarında yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nı Mustafa Cihat Kılıç ile birlikte sunmuştur.

Resmi instagram hesabı @esrefziya ‘dır.
esref ziya terzi1


7 Yorumlar

  1. kardeşimizle gurur duyarız. Rock müziği islami müziklerle süsleyerek sevdirendir. >Rock Müzik dinleyenler artık bu kardeşimizi dinliyor

  2. Doksanlı yıllarımda vazgeçilmezlerimden olan Eşref Ziya Terzi’yi ağlama karanfil bana okadar çok sevdirdiki anlatamam.Eşref Ziyanın yeri bende birbaşkadır.Eşref Ziya denince birbaşka duygulanırım ona dair.Albümlerini peşisira almaya çalıştığımız doksanli yillarımiz , imam hatipli yıllarimızda Eşref Ziya sevgisi bizde bir başka idi. İnşallah birgün tanışmak nasip olur kendisi ile. Allahtan hayırlı huzurlu bereketli bir ömür dilerim kendilerine. Eşref ziya bir ekoldür. Eşref Ziya demek dava arkadaşı demektir.Bu düşüncelerle inşallah birgün buluşuruz Özgürlüğün gölgesinde…selam ve dua ile…

  3. En büyük hayranı bence benimdir Eşref abimizin . 17 senedir ezgilerini istisnasız hemen hemen her gün dinliyorum ve asla bir gün bile bıkmadım 🙂 demek ki en büyük hayranı benim . Adımı vermeyeceğim zira kendisi kim olduğumu bu yorumumdan bilir bir gün bu mesajımı okursa .
    Allah uzun sağlıklı ömürler versin . Dava arkadaşımızdır şahidiz ..

  4. Kendisini en çok ben sevdim zira kendisi de bilir yazdığım ve paylaştığım her şey taklit edildi kıskanıldı en çok ben severim. Bir gün yorumu okursa kim olduğumu anlayacaktır. İsmimi vermeme gerek yok. Boş zaman öldürmek değildir sevmek yoğunlukta zaman ayırmaktır. Herkes kendisine oyalanacak bir şey bulur, mesele oyalanmak değil kii…! Abisiii

  5. Severek dinliyorum. Davası olan biri. Popüler kültür etkisindeki gençlerimize esasen ilaç gibi geleceğini düşünüyorum. Allah işlerini rast getirsin.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz