Erman Ilıcak

Erman Ilıcak Türkiye’nin başarılı iş adamları arasında yer almaktadır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? ne iş yapıyor? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

03 Eylül 1967 tarihinde dünyaya gelen Erman Ilıcak aslen Malatya, Darende nüfusuna bağlıdır. Bekir Ilıcak ve Ayşe Ilıcak çiftinin evladı’dır, Bahar ve İpek isimlerinde iki kardeşi vardır. Darende de Hacıderviş Mahallesinde doğan Erman Ilıcak’ın babası Bekir Ilıcak Avukat olarak çalışmıştır.

Erman Ilıcak eğitim hayatı;

1969 senesinde 2 yaşında iken ailesi ile birlikte Ankara’ya taşınmış, İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Eğitim hayatı boyunca sürekli basketbol oynamış ve spor yapmıştır.
2002 senesinde Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi tarafından düzenlenmiş olan MBA Programından diplomasının almıştır. ARdından Paris’te International School of Management tarafından düzenlenen işletme doktora programını 2011 yılında tamamlamıştır.

Henüz 24 yaşında iken iş hayatına atılmış, Enka Şirketi’nin Rusya operasyonlarından sorumlu olarak 1991’de mühendis olarak çalışmaya başlamıştır. İyi düzeyde Rusça ve İngilizce bilmektedir. Rusya’nın ardından Libya’da çalışmalarını sürdürmüştür.

2013 yılında Forbes tarafından En Zengin 100 Türk arasında 10. sırada gösterilmiştir. 2019 yılı itibariyle Net serveti: 3,8 milyar USD olarak belirtilmektedir. 2014 senesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı sahibi olduğu şirket Rönesans İnşaat tarafından yapılmıştır.

1993 yılında ENKA’dan ayrılmış ve Rusya St. Petersburg’da günümüzde de başkanlığını yaptığı Rönesans Holding’i kurmuştur. Çalışanlarından birisi kendisi, biri tercüman, biri de muhasebecisi idi. İlk etapta sadece Rusya’da evleri boyamak için kurmuş olduğu şirket günümüzde Rusya’nın en büyük 2. yabancı Müteahhitlik şirketidir. Çok küçük bir sermaye ile başladığı iş hayatında günümüzde Rusya ve Türkiye’nin yanı sıra, İsviçre, İsveç, Almanya, Finlandiya, Irak, Libya, Katar, Türkmenistan, Kazakistan, Suudi Arabistan ve Avusturya gibi bir çok ülkeye iş yapmaktadır.

2014 yılında Ekovitrin tarafından yılın İşadama seçilen Erman Ilıcak, TED Üniversitesi Müteveli Heyeti Üyesi, TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü Başkanlığınıda sürdürmektedir.

TÜSİAD’a üye olan Erman Ilıcak Jale Ilıcak ile evlidir ve bu evliliğinden üç çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz