Erkan Can

Erkan Can Türk televizyon dünyasının usta isimlerindendir. Uzun yıllardır rol aldığı sinema ve diziler ile dikkat çeken usta oyuncu hakkında tüm detaylar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Erkan Can Kimdir?

Erkan Can tiyatrocu, sinema, film, dizi oyuncusu. İlk ekran severlerin dikkatini çektiği dizi Mahallenin Muhtarları isimli dizi olmuş, canlandırdığı Temel karakteri büyük dikkat çekmiştir.

Erkan Can Nereli?

Erkan Can aslen Bulgaristan Göçmeni, doğma büyüme Bursa’lıdır. Annesi Necibe Can, babası ise Cafer Can’dır.

Kısaca Hayatı:

Bulgaristan Göçmeni bir ailenin evladı olarak Bursa’da dünyaya gelen usta sanatçı, 1975 senesinde Bursa Devlet Tiyatrosu, Feraizcizade Mehmet Şakir kursları ve Ahmed Vefik Paşa sahnesine giderek tiyatro dünyasına giriş yapmıştır. Eğitim döneminde oyuncu Zafer Alagöz ile tanışmıştır.

1985 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girmiş ve 1990 senesinde mezun olmuştur. Mezuniyetin hemen ardından, 1991 ve 1992 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatrosu’na girmiştir.

1992 senesinde Türk televizyon tarihinin en çok izlenen sevilen dizilerinden Mahallenin Muhtarları dizisinin oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. Dizi de canlandırdığı Temel karakteri büyük ilgi görmüştür.

1998 senesinde Gemide isimli sinema filminin başrolünü üstlenmiş, oyunculuğu ile kısa süre içinde ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

1998 senesinde ise usta sanatçı, 35. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi olmuştur. Yine Gemide sinema filmi ile 1999 senesinde Ankara Film Festivali’nde ve Orhan Arıburnu Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini kazanmıştır.
Erkan Can3 jpg
Aldığı Diğer Ödüller:

35. Altın Portakal Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu – Gemide (1998)
Orhan Arıburnu Ödülleri) – En İyi Erkek Oyuncu – Gemide (1999)
11. Ankara Uluslararası Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu – Gemide (1999)
SİYAD Ödülleri – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Yazı-Tura (2004)
28. SİYAD Türk Sinema Ödülleri) – En İyi Erkek Oyuncu – Takva (2006)
43. Altın Portakal Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu – Takva (2006)
1. Asya Pasifik Sinema Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu – Takva (2007)
12. Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu – Takva (2007)
13. Cinema Tut Ecan Geneva – En İyi Erkek Oyuncu (2007)
26. İstanbul Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu – Takva (2007)
2. İzmir Uluslararası Film Festivali – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Müslüm (2019)
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali – “Onur Ödülü” (2022)

2011 senesinde, Artvin’de Maçahel Vadisi’nde Camili Köyü ve Karçal Dağları ile ilgili belgeseli hazırlayıp sunmuş, belgesel İZ TV ekranlarında yayınlanmıştır. Son dönemlerde Çarpışma dizisinin babacan polis müdürü Haydar, ayrıca Saygı, Aşıklar Bayramı, Alaboraaşk, Tamirhane, Kendi Yolumda ve Cenazemize Hoş Geldiniz gibi projeler ile başarılı kariyerini sürdürmüştür.

Erkan Can Kaç Yaşında?

Erkan Can 65 yaşındadır. Doğum tarihi 1 Kasım 1958, doğum yeri Bursa, burcu ise akrep’tir.

Geçmişten günümüze sayısız tiyatro oyunu, dizi ve sinema filminde rol almıştır.

Erkan Can Evlimi? Eşi Kim?

Erkan Can Azita Can ile evlidir. Deniz Can isminde bir kızı vardır. Daha önce 1994 ve 1998 yılları arasında Süeda Çil bir evlilik gerçekleştirmiş ancak boşanmıştır.
Erkan Can5 jpg
2023 yılında BluTV’nin ilgi ile takip edilen seyahat programı Bize Gezmek Olsun, yeni konsepti Gezginler Okulu için kamera karşısına geçmiştir. Program da Güven Kıraç; Murat Fıçıcı ve Nejat İşler ile yola koyulmuş, dünyayı gezmiştir.

Resmi instagram hesabı @erkancanburtvin resmi twitter hesabı ise @erkncan ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz